Bugarski parlament odredio je 14. studeni kao datum za predsjedničke izbore, budući da se zemlja priprema i za svoje treće parlamentarno glasovanje ove godine, nakon što su političke stranke odustale od pokušaja da formiraju vladajuću koaliciju nakon neuvjerljivih izbora.
Zastupnici su odluku donijeli u četvrtak (2. rujna), dodajući kako će se drugi krug, ako bude potrebno, održati tjedan dana kasnije.
Aktualni šef države Rumen Radev, koji od izbora 2016. i dalje visoko kotira, kandidirat će se za drugi petogodišnji mandat za uglavnom ceremonijalnu funkciju.
Radeva, 58-godišnjeg bivšeg zapovjednika zračnih snaga, podržavaju stranka protiv establišmenta ITN i socijalisti, te je vatreni kritičar bivšeg dugogodišnjeg premijera Bojka Borisova iz stranke desnog centra GERB.
Druge političke stranke još nisu obznanile svoje kandidate za predsjednika.
Pročitajte više Pred Bugarskom treći izbori u jednoj godiniBorisov je vodio većinu do travnja, kada su neuspješni parlamentarni izbori doveli do imenovanja privremene vlade od strane Radeva.
Nakon žurno provedene ankete u srpnju ponovno je došlo do rascjepa parlamenta, a izgleda da će Bugarska sada održati svoje treće opće izbore u studenom nakon što tri pokušaja ITN-a, GERB-a i Bugarske socijalističke stranke (BSP) da osvoje većinu u Narodnoj skupštini nisu uspjela.
Radev još mora odrediti datum parlamentarnih izbora.
Dugotrajna politička neizvjesnost mogla bi omesti najsiromašniju državu članicu Europske unije da se učinkovito nosi s četvrtim valom pandemije COVID-a 19 i iskoristi novac iz multimilijardi eura vrijednog fonda za oporavak od krize uzrokovane korona virusom.