Promjena stava o Kosovu

Crnogorski predsjednik Filipa Vujanovića nedavno je na sastanku šefova država regiona kazao da „misli da nije iscrpljena mogućnost dogovora Beograda i Prištine, iako je predložen Ahtisarijev plan“, dodajući da „Crna Gora dogovor uvijek stavlja iznad onoga što je nametnuto rješenje“. Komentarišući ovaj stav, poslanik Albanske alternative Vaselj Siništaj za Radio Slobodna Evropa kaže da je veoma iznenađen zaokretom u odnosu zvanične Pogorice prema kosovskom pitanju:

„Izjave predsjednika države Crne Gore, a prethodno, barem iz onoga što sam imao razgovore sa predstavnicima međunarodne zajednice prije svega OEBS-a, čini mi se i predsjednika Vlade gospodina Šturanovića, bitno odstupaju od onoga što je predviđeno planom Ahtisarija. Mislio sam da će Crna Gora barem među prvima priznati nezavisnost Kosova, jer ono što čovjek traži za sebe, onda je to potrebno da prizna i za druge.“

Podsjetimo. Crna Gora je godinama imala neutralan stav kada je u pitanju rješavanje budućeg statusa Kosova, odbijajući da se uključi u pregovore zvanična Podgorica je insistirala da bi to pitanje trebalo rješavati u trouglu Beograd – Priština – mađunarodna zajednica. Posljednji Vujanovićev stav mnogi su doživjeli kao zaokret u odnosu prema tom problemu. Portparol Srpske narodne stranke Dobrilo Dedeić smatra da je izjava crnogorskog predsjednika dobra samo u formalnom smislu:

„Međutim, sasvim sam siguran da ona ne predstavlja suštinski zaokret u državnoj politici Crne Gore prema pitanju Kosova i Metohije. Ponoviću da, ukoliko je gospodin Vujanović mislio iskreno, to može na dobro da izađe, ali ja tvrdim da je riječ o marketingu, o slanju nedvosmislene političke poruke prema Rusima, nakon packi koju je ova vlast od ruske državne politike kao i od ekonomskih interesnih krugova koji posluju u Crnoj Gori dobila nakon potpisivanja, između ostalog i famoznog „Člana 98“ u sporazumu sa Amerikancima. Vlast koja nema čvrst stav i vlast koja jednog dana podržava nezavisno Kosovo i Metohiju, drugog dana nastavak pregovora, trećeg ruski plan, ne zaslužuje ozbiljan komentar svoga ponašanja.“

Portparol Demokratske partije socijalista Rajko Kovačević, međutim, kaže da u izjavi crnogorskog predsjednika nije prepoznao ništa što bi odudaralo od ranijih stavova Podgorice u vezi sa Kosovom:

„Izjava predsjednika Vujanovića je na fonu onoga što smo i ranije saopštavali, što je u više navrata i on kao predsjednik Crne Gore saopštavao. Za Crnu Goru je prihvatljivo i priželjkujemo jedno takvo rješenje, onakvo koje bude dogovoreno u ovom trouglu između Beograda, Prištine i međunarodne zajednice.“

U Socijaldemokratskoj partiji nijesu željeli da komentarišu najnoviji stav crnogorskog predsjednika. Portparol Raško Konjević:

„Ne bih komentarisao izjavu predsjednika Vujanovića. Socijaldemokratska partija cijeni da je rješavanje pitanja Kosova prevashodno pitanje države Srbije, a zemlje regiona, pa i Crna Gora, zaintersovane su da se ono riješi uz zadržavanje regionalne stabilnosti i bržeg evropskog puta cijelog Zapadnog Balkana.“

Predsjednik Demokratske unije Albanaca Ferhat Dinoša kaže da nije siguran šta crnogorski predsjednik podrazumijeva pod nametnutim rješenjem:

„Nametnuto rješenje bilo bi ono koje ne bi imalo u vidu volju većine građana Kosova. Ako je predsjednik Vujanović to imao na umu, onda je u pravu. Ako tu ima nešto što bi bilo protiv plana gospodina predsjednika Ahtisarija onda to ne bi išlo u korist procesa na Zapadnom Balkanu, niti u korist onoga što je demokratski imidž Crne Gore.“

U crnogorskom Ministarstvu inostranih poslova danas nije bilo moguće dobiti komentar na ovu temu, niti odgovor na pitanje da li se posljednja izjava crnogorskog predsjednika poklapa sa zvaničnim stavom Podgorice u vezi sa načinom rješavanja budućeg statusa Kosova.