Osim Labusa, nema drugih ostavki

Skupština Srbije trebalo bi da na prvoj narednoj sednici bez rasparave konstatuje da je potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus podneo ostavku, čime mu prestaje mandat. Prema Zakonu o Vladi iz juna prošle godine, kada ministar podnese ostavku, predsednik Vlade je dužan da u roku od 15 dana od prestanka mandata predloži novog kandidata, koji treba da bude izabran u Parlamentu većinom glasova.

Predsednik Skupštine Predrag Marković, takođe kadar G17 plus, kaže da on neće podnositi ostavku na svoju funkciju:

„Na različite načine možete da služite svojoj državi. Ja sam prihvatio jedan način i vodim računa o državi. Ja vas podsećam: onog časa kada je za mene glasalo 150 od, čini mi se, 202 prisutna poslanika, tog trenutka sam ja prihvatio obavezu koja se tiče te većine, obavezu da predstavljam Skupštinu u kojoj sede različite stranke. Moje je da poštujem proceduru i da poštujem odluku te većine. Kad ne budem sposoban to da radim, pomeriću se.“

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da dok ne bude održana sednica Predsedništva G17 plus ne želi da komentariše predlog potpredsednika Vlade Srbije Miroljuba Labusa da ministri, članovi te partije, napuste Vladu. U kabinetu ministarke poljoprivrede Ivane Dulić - Marković kažu takođe da će ministarka sačekati odluku Glavnog odbora stranke i da će postupiti u skladu sa njom.

Ministar finansija i drugi čovek stranke Mlađen Dinkić kaže u intervjuu za najnoviji NIN da se Labus nije sa njim dogovorio pre podnošenja ostavke:

„Njemu je jedna od glavnih odgovornosti saradnja s EU i on je prilično emotivno primio odluku o odlaganju nastavka pregovora.“

Glavni odbor G17 plus, koji je predsednik Miroljub Labus sazvao za 13. maj, jedino je telo koje može odlučiti o ostanku u Vladi ili izlasku iz nje, kaže za Radio Slobodna Evropa šef poslaničkog kluba stranke u Skupštini Srbije Miloljub Albijanić:

„Glavni odbor G17 plus doneo je odluku o ulasku u Vladu Republike Srbije i donosi bilo koju drugu vrstu odluke - da li će opozvati ministre, da li će istupiti iz vlade i slične stvari. G17 plus ima razvijenu stranačku strukturu, demokratiju u okviru stranke i glasanjem ćemo se izjasniti o određenim pitanjima. Što se tiče same Skupštine, za sada vladajuća većina funkcioniše. Videćemo nadalje.“

Da se Miroljub Labus o svojoj ostavci nije konsultovao sa stranačkim kolegama, potvrđuje i član najužeg partijskog rukovodstva Čedomir Antić:

„Nažalost, na sednici Glavnog odbora od pre dve nedelje se o toj ostavci nije razgovaralo, a moje mišljenje je da je to bila potreba. Moje mišljenje je da su pred nama, ustvari, dva izbora. Jedan je vrlo loš, a to je da ostanemo u Vladi. A drugi je vrlo, vrlo težak zato što nas vodi ka otprilike istom rešenju, ali za tri, četiri meseca - dakle, da izađemo iz Vlade i da idemo na nove izbore, a da onda ponovo, u skoro nepromenjenom odnosu snaga, stvaramo novu vladu koja će se suočiti s istim problemima.“

Zanimljivo je da je Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije oko koje je okupljena vladajuća većina, smatra da ta većina ostavkom potpredsednika Vlade nije ugrožena:

„Ne mislim da to u formalnom smislu može ugroziti Vladu Republike Srbije. To sam shvatio kao neku vrstu ličnog čina. Naravno da to nije lišeno političke implikacije imajući u vidu da je u pitanju predsednik jedne od parlamentarnih stranaka koje učestvuju u Vladi, naročito kad je reč o njegovom pozivu drugim ministrima iz G17 plus. Međutim, samo po sebi to ne znači ništa.“