Nema ptičije gripe

Obdukcija i patoanatomska analiza na 18 labudova pokazuju kako nema promjena na tkivu koje bi ukazivale na ptičju gripu, rečeno je na izvanrednoj konferenciji za novinare u Ministarstvu poljoprivrede. Do kraja dana krenut će se i sa virološkom analizom tkiva sa svih 18 ptica, kako bi se uklonila svaka sumnja na prisutnost virusa H5. Rezultati će se znati koncem tjedna. Ministar Petar Čobanković ponovio je da je meso peradi domaćih proizvođača na tržnicama i u trgovinama sigurno za ljudsku prehranu:

„Mogu dati apsolutnu sigurnost i garanciju da sve ono što je u trgovinama, meso i mesne prerađevine od peradi, apsolutno je sigurno i zdravo.“

Nema razloga za zabrinutost, kazao je voditelj Vladinog kriznog stožera, pomoćnik ministra poljoprivrede Mate Brstilo:

„Mi stanje držimo pod kontrolom, službe rade, laboratoriji pretražuju i svaka pojava će se na vrijeme sanirati i poduzet će se mjere. Dakle, nema nikakvog razloga za zabrinutost. Ovo nije situacija istočne Turske, niti Azije. Moramo biti oprezni, ali ako stvari postavimo na svoje mjesto i ako svatko zna svoj posao, onda ćemo ga znati i do kraja odraditi i naši ljudi ne trebaju biti toliko zabrinuti.“

Najvjerojatniji uzrok uginuća labudova je hladnoća, iscrpljenost i nedostatak hrane, a ne ptičja gripa, tvrdi doktor Brstilo:

„Svake zime, zbog dugotrajnih niskih temperatura, zamrznutih jezera, labudovi ostaju bez hrane. Ovdje se radi o jednoj pojavi koju smo imali i proteklih godina. Primjerice imamo podatak da je na jednoj površini u blizini Karlovca bilo 50-60 uginulih labudova zbog zime.“

Pročelnik Zavoda za ornitologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Dragan Radović, opovrgao je medijske špekulacije kako su ptice selice u povratku iz zimskih staništa donijele ptičju gripu u ovaj dio Evrope:

„U Hrvatsku, Sloveniju ili sjevernu Italiju selice odnosno zimovalice iz južnih krajeva još uvijek nisu stigle. Prve će doći za otprilike dva tjedna, dakle zadnjih dana veljače. Teza da su za to krive selice, sigurno ne stoji. Eventualno možda za Siciliju. Sicilija je puno južnije i tamo su prve ptice selice vjerojatno već stigle. Ali u to je u premalom broju, tak oda to sigurno nije rezultat dolaska. Nego je to vjerojatno rezultat stalnog tinjanja i postojanja otkrivenih žarišta negdje u tim područjima, koja su se sada sa hladnoćom i pogodnijom dobom godine za gripu opet razbuktala.“

Najviše uginulih labudova je nađeno na karlovačkom području, a jedan je pronađen i na jezeru Jarun na južnom rubu Zagreba. Ravnatelj Trgovačkog društva Jarun, Aleksa Kocijan, apelira na Zagrepčane da ne hrane labudove:

„Imamo jednog uginulog labuda od prošlog tjedna, no po simptomima kako je uginuo i kako se ponašao, ne bi se moglo reći da se radi o ptičjoj gripi. Ali i dalje treba poduzimati sve da bi se spriječilo dalje širenje te zaraze ako se pojavi ptičja gripa.“