USAID izdvaja dva miliona dolara za borbu protiv trgovine ljudima u BiH 

Ilustrativna fotografija

Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) izdvojiće dodatnih dva miliona dolara za pomoć vlastima Bosne i Hercegovine za suzbijanje trgovine ljudima, najavila je u petak direktorica misije USAID-a u BiH Nancy J. Eslick.

“Bosna i Hercegovina nalazi se tri godine zaredom na nivou 2 Nadzorne liste u izvještaju američkog State Department-a o trgovini ljudima. Neuspjeh BiH da popravi svoj položaj u suzbijanju trgovine ljudima rezultirat će automatskim snižavanjem na nivo 3 i dovešće do ograničenja u američkoj pomoći vlastima BiH”, navodi se u saopštenju nakon sastanka Eslick i državnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima u BiH Samirom Rizvom.

Pročitajte i ovo: Direktorica USAID-a: BiH i dalje prijeti otkazivanje pomoći

Ističe se kako je Eslick navela da su vlasti u BiH ostvarile značajan napredak u oblasti suzbijanja trgovine ljudima usvajanjem Strategije za suzbijanje trgovine ljudima i reformom nacionalnog referalnog mehanizma.

„Ali potrebno je napraviti daljnja poboljšanja kroz bolju identifikaciju žrtava, direktnu pomoć žrtvama i energičnije procesuiranje počinitelja. USAID je spreman pomoći BiH u tim nastojanjima”, poručila je Eslick u izjavi koja je prenesena u saopštenju.

Pročitajte i ovo: U BiH se trguje i djecom, zbog čega SAD prijeti ukidanjem donacija

Direktorica USAID u BiH posebno je istakla važnost saradnje i koordinacije među nadležnim institucijama na svim nivoima vlasti BiH u oblasti suzbijanja trgovine ljudima.

“Bez obzira na postignuti značajni uspjeh, BiH institucije si ne mogu priuštiti da budu zadovoljne i opuštene u narednom periodu jer se veoma lako mogu opet naći na listi posmatranja nivoa dva, ili još gore, mogu se spustiti na nivo 3”, rekao je koordinator za borbu protiv trgovine ljudima u BiH Samir Rizvo.

U saopštenju se dodaje kako borba protiv trgovine ljudima ostaje i dalje jedan od glavnih prioriteta USAID-a u BiH.

Pročitajte i ovo: State Department: Kažnjavati počinioce, a ne žrtve trgovine ljudima na Balkanu