Senat SAD usvojilo rezoluciju povodom 25 godina od Dejtonskog sporazuma

Ilustrativna fotografija

Američki Senat usvojilo je rezoluciju povodom obilježavanja 25 godina od Dejtonskog sporazuma, koju je predložio senator Sharrod Brown.

U rezoluciji je navedeno da SAD podržavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine (BiH) i jednakost svih naroda prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, te ohrabruju vlasti BiH da nastave s naporima za članstvo u Evropskoj uniji (EU) i Sjevernoatlantskom savezu.

Kako javlja "Dnevni avaz", istaknuto je da je sporazumom okončan rat u Bosni i Hercegovini i uspostavljen mir, te da su etničko čišćenje i koncentracioni logori korišteni kao sredstvo rata protiv muškaraca, žena i djece Bošnjaka, što je kulminiralo genocidom u julu 1995. u Srebrenici, gdje je 8.000 mladića i muškaraca bilo zatočeno i ubijeno.

"Od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma vlada i narod Bosne i Hercegovine rade u partnerstvu s međunarodnom zajednicom na izgradnji mirnog i demokratskog društva zasnovanog na vladavini zakona, poštivanju ljudskih prava i slobodnom tržištu", navedeno je između ostalog u rezoluciji.

Također, pozdravlja se predanost vlade i naroda Bosne i Hercegovine miru i saradnji 25 godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma te potiču vlasti da nastave napredovati u rješavanju svojih ustavnih pitanja i poboljšanju svoje ekonomske politike dok napreduje prema članstvu u NATO i EU.

Dejtonski mirovni sporazuma potpisan je 14. decembra u Parizu, prije tačno 25 godina. U Opći okvirni sporazum za mir (Dejtonski sporzum) je i Ustavu Bosne i Hercegovine.

Pročitajte i ovo: BiH u očima 'Dayton generacije'


Nakon troipogodišnjeg rata u Bosni i Hercegovini (1992.-1995. godine), uz pomoć američke administracije, od 1. do 21. novembra 1995. godine je održana konferencija u američkom vojnoj bazi kod Dejtona, gdje je dogovoreno da zemlja ima dva entiteta-Federaciju BiH i Republiku Srpsku.

Učesnici konferencije su bili tadašnji predsjednici BiH, Srbije i Hrvatske- Alija Izetbegović, Slobodan Milošević I Franjo Tuđman, te glavni američki posrednik Richard Holbrooke i general Wesley Clark.