Dostupni linkovi

Zaposleni u javnom sektoru izlaze na ulice


Protest sindikata u Podgorici 2013. godine, ilustrativna fotografija
Protest sindikata u Podgorici 2013. godine, ilustrativna fotografija

Dok dio opozicije javno debatuje da li izaći na ulice ili ne, zaposleni u javnom sektoru su riješili da se bore za bolje zarade. Granski sindikati koji okupljaju zaposlene čije se plate isplaćuju iz državne kase su za subotu zakazali protest ispred zgrade parlamenta koji će po njihovoj procjeni okupiti bar 5.000 ljudi.

Osnovni zahtjev zaposlenih u javnom sektoru koji će u subotu u 11 sati protestovati ispred Skupštine je povećanje zarada, a zbog toga će pozvati poslanike da ne glasaju za Vladin Predlog budžeta za narednu godinu.

„Nezadovoljstvo je kulminiralo, naročito nakon neuspješnih pregovora sa Vladom. Imali smo argumente, dokazali smo osnovanost naših zahtjeva, ali na kraju je prelomio premijer Milo Djukanović koji je javno rekao da je traženje povećanje naših plata – neozbiljno“, rekao je zamjenik generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata, Zvonko Pavićević koji predvodi Sindikat prosvjete.

„Prosjek zaposlenih u prosvjeti je 453, a prosjek na državnom nivou je 486 eura, tako da smo mi ispod prosjeka. Sve što radimo i koliki doprinos dajemo državi, vrednovano je ispod prosjeka. Vlada vrednuje nešto drugo, a svako stabilno demokratsko društvo počiva na srednjem sloju koji je u Crnoj Gori uništen. Taj srednji sloj smo upravo mi koji smo organizovali ovaj protest, zaposleni u prosvjeti, zdravstvu, Univerzitetu, vojsci i odbrani, upravi, pravosudju, komunalnim djelatnostima, energetskom sistemu...“

S Vladom su pregovarali i zdravstveni radnici koji takođe nijesu uspjeli da izdejstvuju veće zarade. Predsjednik Sindikata zdravstva, Vladimir Pavićević, kaže da je nedopustivo da zaposleni u ovoj oblasti godinama budu van fokusa Vladine pažnje:

„Zarada medicinske sestre je manja od 300 eura, ljekara opšte prakse 450, a ljekara specijaliste 590 eura. Već pet godina nijesu povećane, a u međuvremenu su opterećene i određenim mjerama Vlade.“

„Tražimo od Vlade da građanima i omladini Crne Gore obezbijedi uslove za kvalitetnije obrazovanje, viši nivo zdravstvene zaštite, pravnu sigurnost, zaštitu i bezbjednost i kvalitetne usluge, a da bi se to postiglo, moramo imati zadovoljne zaposlene u ovim oblastima javnog sektora, odnosno, veće plate“, rekao je predsjednik Sindikata Univerziteta Crne Gore, Vukašin Zogović i dodaje:

„Mi ne tražimo nešto što država Crna Gora nema, već procenat od onoga što ima. Na primjeru obrazovanja - u državi Crnoj Gori se izdvaja manje od 4,5 posto za obrazovanje, a preporuka nadležnih evropskih institucija je da zemlje koje teže bržem razvoju i Evropskoj Uniji mora da izdvaja najmanje šest posto bruto domaćeg proizvoda za obrazovanje. U ovom trenutku to, prema planiranom budžetu, iznosi oko 50 miliona eura. Upravo to je iznos koji bi stvorio uslove za kvalitetnije obrazovanje, a sigurno bi bilo prostora da se povećaju zarade zaposlenih u ovoj oblasti.“

S obzirom da istovremeno sa inicijativom sindikata i opozicija iskazuje namjeru da organizuje proteste, Pavićević je, odgovarajući na novinarsko pitanje, rekao da ti protesti nemaju ništa zajedničko, da nema nikakve koordinacije, saradnje i podrške od strane opozicije čiji predstavnici ovih dana javno polemišu – da li izaći na ulice, ili ne:

„Ovo je, isključivo, sindikalni protest. Naša borba je za poboljšanje ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih. Mi nećemo pozivati nikoga. Pozivamo naše članstvo, sve zaposlene, oni koji hoće da se zaposle u ovim djelatnostima.“

Predsjednik Sindikata odbrane i vojske, Nenad Čobeljić:

„Šestog decembra imamo obavezu da pokažemo da smo vrijedni boljeg života i poštovanja. Pozivam sve da eliminišemo sve razloge i sva opravdanja da tog dana u 11 sati ne budemo ispred Skupštine. Ni loši vremenski uslovi, ni bilo kakva druga opravdanja neće biti dovoljni da naše porodice i buduće generacije prihvate takve razloge, odnosno, da nismo pokazali da smo vrijedni boljeg života, a naše porodice dostojanstva.“

XS
SM
MD
LG