Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država(SAD) je zadržao pristup često korištenoj piluli za abortus, presuđujući da lijek može ostati dostupan dok traje pravni proces.
U podijeljenoj odluci također je odbacio ograničenja mifepristona koja je uveo niži sud, čime će biti zadržan status quo.
Budućnost lijeka dovedena je u pitanje nakon što je teksaški sudija pokušao poništiti njegovo dugogodišnje odobrenje.
Naime, sudija Metju Kačmarik u Teksasu, kojeg je imenovao Donald Tramp, 7. aprila je zaustavio odobrenje Uprave za hranu i lijekove (FDA) za mifepriston.
Sat vremena nakon presude u Teksasu, savezni sudija u Vašingtonu, kojeg je imenovao bivši predsjednik SAD Barak Obama, izdao je zabranu u posebnom slučaju, naredivši FDA da zadrži lijek na tržištu u 17 saveznih država i Distriktu Kolumbija, gdje je abortus legalan.
Presuda u Teksasu jedna je od najbitnijih otkako je Vrhovni sud, koji ima konzervativnu većinu 6-3, prošlog ljeta poništio presudu u slučaju Ro protiv Vejda koja je decenijama štitila ustavno pravo žena na abortus.
Pristalice prava na abortus strahuju da bi odluka sudije u Teksasu otvorila put za zabranu postupka prekida trudnoće u saveznim državama koje vode republikanci.
Slučaj bi mogao imati široke implikacije na pristup abortusu, piše BBC.
S presudom od petka, slučaj mifepristona sada se vraća nižem 5. okružnom apelacionom sudu.
Vjerovatno će slučaj ponovo doći pred Vrhovni sud, donoseći najznačajniju presudu po pitanju abortusa.
Korištenje tableta za pobačaj najčešća je metoda za prekid trudnoće u SAD-u od 2000. godine, kada je američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila mifepriston - glavni lijek koji se koristi za medikamentozne pobačaje.
Taj lijek se uzima s misoprostolom, lijekom koji uzrokuje grčeve koji prazne maternicu. Koristilo ga je više od pet miliona žena u SAD-u za prekid trudnoće.