Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić sastao se 8. maja po treći put sa predsednikom Vlade Srbije Đurom Macutom. Posle sastanka Đokić je izjavio da nisu doneti nikakvi zaključci i ocenio da posle tri razgovora s premijerom o normalizaciji rada fakulteta u Srbiji, ne vidi "neki veliki pomak".
Đokić je rekao da je delegacija u kojoj su bili i rektori univerziteta u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Novom Pazaru i Univerziteta umetnosti, tražila da se propisi i uredbe prethodne Vlade koje dovode do finansijske nestabilnosti visokoškolskih ustanova anuliraju "ali da od toga za sada nema ništa".
Uredbom Vlade promenjena je struktura radnog vremena nastavnika i saradnika. Prema prethodnim propisima, bilo je predviđeno da se 20 sati nedeljno bave nastavom i povezanim aktivnostima, a drugih 20 sati je bilo posvećeno naučnoistraživačkom, odnosno umetničkom radu. Nova Uredba taj odnos značajno menja, te se za nastavu odvaja 35 sati nedeljno, a za naučnoistraživački ili umetnički rad pet sati.
"Na sastanku smo uručili predstavnicima Vlade Srbije jednu platformu za rešenje tih problema. O toj platformi danas nije bilo mnogo reči, ali ja moram da kažem nekoliko segmenata iz te platforme koje smo i danas apostrofirali na sastanku, a koji su veoma bitni. Jedan od tih jeste zapravo jedno urušavanje univerziteta, pre svega na finansijskom planu, a koji se tiče zapravo autonomije univerziteta. To nije samo činjenica da profesori i asistenti ne dobijaju plate, oni dobijaju 12 odsto od svojih plata, već je to i određeni inspekcijski nadzori kojima se zapravo nameću određene kazne visokoškolskim jedinicama koje treba da plate i to u velikoj meri dovodi do finansijske nestabilnosti mnogih visokoškolskih ustanova", naveo je rektor.
Odluka na studentima
On je kazao da su predstavnici Vlade tokom razgovora insistirali na nastavku i realizaciji nastave.
"Mi smo stava da o tome mogu da odlučuju samo studenti koji su u blokadi i da je to zapravo pitanje za njih i da oni treba da se uključuju u razgovore i da na neki način daju svoje viđenje situacije i svoje viđenje doprinosa", naveo je Đokić.
Dodao je da je dogovoren nastavak razgovora "u narednom periodu".
Raniji sastanci
Prethodni sastanak premijera Srbije i rektora Đokića bio je u sredu 30. aprila, ali posle sastanka nisu saopšteni detalji razgovora.
Ovo je treći sastanak njih dvojice. Prvi se održao 22. aprila, nakon čega je saopšteno da je zaključeno da će se razgovori nastaviti u konstruktivnoj atmosferi, a u cilju potpune normalizacije rada Beogradskoj univerziteta.
Ovaj sastanak održan je u jeku studentskih protesta i višemesečnih blokada fakulteta zbog pogibije 16 ljudi u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Takođe, sastanak je održan i svega nekoliko dana nakon što je, 18. aprila, Rektor Vladan Đokić saslušan u okviru predistražnog postupka zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
On je jedan od rektora koji je podržao zahteve studenata koji blokadama fakulteta i protestima širom Srbije traže odgovornost za nesreću Novom Sadu.
Đuro Macut izabran je za predsednika Vlade Srbije 16. aprila.