Dostupni linkovi

Vladine mjere ne mogu riješiti probleme ekonomije


Hrvatski ekonomski analitičari ne mogu se služiti je li paket vladinih mjera za oporavak ekonomije faličan ili preapstraktan. Mjere su najkonkretnije u dijelu o poreznoj reformi, ali naši sugovornici, urednici najuglednijih hrvatskih ekonomskih publikacija, ne misle da to može riješiti probleme hrvatske ekonomije i društva.

„Vladin program oporavka je samo pola programa, jer se samo drugačije dijeli ono malo što imamo“, kaže za RSE urednik business magazina „Lider“ Miodrag Šajatović:

Miodrag Šajatović
„Mislim da bi koncentracija trebala biti na tome – kako da hrvatska ekonomija zarađuje više, ali naravno to se vjerojatno kosi s idejama kreatora tog ekonomskog programa koji pripadaju neoliberalnoj školi i koji misle da je dovoljno napraviti bolje uvjete za poslovanje, pa će sve doći samo od sebe. Razvijene zapadne zemlje pokazuju da to nije tako, pametan državni intervencionizam jedino je što uz zdravi biznis i ekonomiju može izvući nacionalnu ekonomiju. Dakle, to je – faličan program!“

Direktor i glavni urednik časopisa „Banka“ Željko Ivanković kaže kako je vladin program namjerno napisan kao niz SMS poruka.

„Moje mišljenje je da je on tako napisan da se onda sve te ideje u obliku SMS poruka pokušavaju progurati, ali da se nije unaprijed stvorila obaveza. Jer, ako napišeš puno detalja, svako odstupanje može stvoriti konflikt.“

On upozorava da bi bilo dobro da potpora vladinim mjerama dođe iz svih slojeva društva, a ne samo od onih koje se pita – dakle – političkih i ekonomskih elita.

„Jedino s time, s tom jednom vrstom nepropagandnog optimizma, jedino s time da kažemo – 'daj pokušat ćemo, potrudit ćemo se,' stvar ima šanse da uspije. Ovako se može dogoditi da nešto prođe, nešto ne prođe, pa bude nekakav boljitak za koji kažemo da smo zadovoljni, jer nismo previše ni očekivali. A to je zapravo stagnacija u kojoj je Hrvatska zadnjih tridesetak godina. Dobro sam rekao – tridesetak godina najmanje...“


Željko Ivanković
Ivanković kaže kako su jedine iole konkretne mjere u cijelom paketu izmjena poreza – odnosno uvođenje tri stope poreza na dohodak, od 15, 25 i 40 posto, što i ne čudi jer su autori paketa mjera redom fiskalni stručnjaci.

„Mislim da su oni fiskalni optimisti! Ako je istina - a to ćemo vidjeti tek nakon što se realiziraju prve mjere, jer se efekti nijedne fiskalne mjere ne znaju sa visokom pouzdanošću unaprijed - možda će se više oporezovati oni koji više imaju, a na dobitku će biti oni koji manje imaju. To može stvoriti određeni dašak pouzdanja, povjerenja, što je puno važnije od toga koliko će ljudi zapravo trošiti.“

Kolega Šajatović je pitanje o novim stopama poreza nazvao – efemernim.

„Iz davnih vremena se zna da – ako hoćete da vam prođu neke mjere koje su nepopularne, a važne – onda ubacite jedan dio oko kojeg će se javnost zabavljati. Dakle, po meni su ove promjene poreznih razreda u porezu na dohodak zapravo bacanje prašine u oči. Hoćete li vi dobiti sto kuna više, a ja sto kuna manje, mislim da je to u ovako teškoj situaciji u kojoj je hrvatska ekonomija zaista nevažna stvar!“


Misija MMF-a je u Hrvatskoj. Pozdravili su vladine mjere i založili se za smanjenje uloge države u ekonomiji i rasterećenje javnog mirovinskog i zdravstvenog sektora novim privatizacijama. Šajatović podsjeća da su dosadašnji njihovi savjeti sve zemlje koje su ih slušale doveli na rub ponora.

„Dakle, ako nastavimo slušati MMF, možemo napraviti velik korak naprijed! Malo se zafrkavam, jer činjenica je da i oni u MMF-u shvaćaju da one njihove ideje iz devedesetih – brza privatizacija, deregulacija itd. zapravo nisu dale rezultata. Ali još nisu sazreli toliko da bi mogli dati neke druge, pametnije prijedloge.“
XS
SM
MD
LG