Dostupni linkovi

Ruska grupa Vagner optužena za zločine u Centralnoafričkoj Republici i Libiji


Rusko oklopno vozilo na ulici Bagija, glavnog grada Centralnoafričke Republike, 15. oktobar 2020.
Rusko oklopno vozilo na ulici Bagija, glavnog grada Centralnoafričke Republike, 15. oktobar 2020.

Ruska privatna vojna kompanija Grupa Vagner suočava se s optužbama za zločine u Centralnoafričkoj Republici i Libiji, dok na zapadu Afrike postoji zabrinutost zbog planova da ruski plaćenici dođu u Mali, što bi takođe ukazalo na širenje vojnih interesa Rusije na kontinentu, pišu svetski mediji.

Čitamo vam: Grupa Vagner optužena za zločine u Centralnoafričkoj Republici i Libiji
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:07:00 0:00
Direktan link

Ubistva, silovanja i mučenja

Vlada Centralnoafričke Republike priznala je da su ruski plaćenici iz grupe Vagner počinili zločine dok su vlasti pokušavale da se odbrane od pobunjenika, ukazuje Tajms (The Times) i ocenjuje da je izveštaj retko priznanje zločina koji su počinili strani borci koji se naširoko smatraju privatnom vojskom Kremlja u vreme kada Moskva pokušava da oživi svoj uticaj u Africi iz sovjetskog doba.

Izveštaj takođe podupire tvrdnje Ujedinjenih nacija (UN) da su jedinice iz Vagner grupe odgovorne za ubistva civila, grupna silovanja i mučenja. Tajms ukazuje da se veruje da Vagner grupu kontroliše Jevgenij Prigožin, ruski milijarder blisko povezan s predsednikom Vladimirom Putinom, i da pruža vojnu podršku u brojnim nestabilnim afričkim državama.

Stotine ruskih vojnika nalaze se u centralnoafričkoj državi kako bi podržale režim predsednika Fosten-Akranža Tuadera nasuprot pobunjenika koji pokušavaju da ponište prošlogodišnje izborne rezultate, tvrdeći da su oni pobedili. Smatra se, dodaje list, da je podrška Moskve Tuaderevoj vladi deo dogovora koji Rusiji omogućava pristup ogromnim prirodnim resursima Centralnoafričke Republike.

Posle žestokih borbi vlasti Centralnoafričke Republike pristale su na istragu usled sve većih dokaza o zverstvima, uključujući ubijanje dece koje su počini Rusi tokom borbi u prestonici Bangiju i okolini. Navodi se da su u jednom nedavnom incidentu ruski plaćenici počeli neselektivno da pucaju pošto su u gradu Bambari, 380 kilometara od Bangija, upali u džamiju gde su se sklonili pobunjenici u povlačenju i civili.

U vladinom izveštaju navode se 103 incidenta koja su počinili ruski "instruktori", kako su zvanično poznati, kao i vladine trupe i pobunjenici. To uključuje vansudska pogubljenja, proizvoljna hapšenja i mučenje.

Zločini u Libiji

Istraga Ujedinjenih nacija ustanovila je da su u Libiji od 2016. počinjeni ratni zločini i zločini protiv čovečnosti, uključujući ubistva, mučenja, porobljavanje, vansudska ubistva i silovanja, piše Gardijan (The Guardian), dodajući da su stručnjaci rekli da postoje "razumni razlozi da se veruje" da su pripadnici Vagner grupe "možda počinilo zločin ubistva".

Nezavisna misija za utvrđivanje činjenica u Libiji, obrazovana po nalogu Saveta UN za ljudska prava, navela je da su migranti i pritvorenici posebno izloženi kršenjima koja su se dogodila otkad je zemlja zapala u nestabilnost i građanski rat.

Od 2014. Libija je podeljena između zaraćenih administracija koje podržavaju Turska na zapadu i ruski plaćenici na istoku. U okviru programa koji podržavaju UN posle potpisivanja prekida vatre u oktobru prošle godine, Libija bi trebalo da održi predsedničke i parlamentarne izbore krajem 2021.

"Sve strane u sukobu, uključujući treće države, strane borce i plaćenike, prekršile su međunarodno humanitarno pravo, posebno principe srazmernosti i razlikovanja, a neke su počinile i ratne zločine", rekao je Mohamed Auadžar, koji je predsedavao misijom.

Eksperti su takođe citirali izveštaje koji ukazuju da je libijska obalska straža, koju je obučila i opremila Evropska unija u okviru napora da zaustavi dolazak migranata preko Sredozemlja, zlostavljala migrante i neke predala u pritvorske centre u kojima su bili "rasprostranjeni" mučenja i seksualno nasilje.

Pucanje na zatvorenike

Ruski plaćenici u Libiji ubili su zarobljenike, među mogućim ratnim zločinima više strana u sukobu u toj zemlji, naveli su istražitelji UN u ponedeljak, 4. oktobra.

Libija je već deceniju u previranju, a poslednjih nekoliko godina je došlo do rata između snaga koje podržavaju rivalske vlade s istoka i zapada, koje podržavaju regionalne sile, strani borci i plaćenici, ukazuje Rojters (Reuters), dodajući da Rusija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati podržavaju snage na istoku, a Turska vladu na zapadu.

U izveštaju istražitelja UN, kako navodi Rojters, posebno su optuženi plaćenici iz Vagnera da su pucali na zatvorenike u septembru 2019. "Stoga postoje razumni osnovi da se veruje da je osoblje Vagnera možda počinilo ratni zločin ubistva", navodi se u saopštenju.

Takođe se navodi da su pripadnici Vagnera iza sebe ostavili tablet s mapom koja prikazuje 35 lokacija na kojima su postavljene mine u blizini civilnih zgrada, u područjima koja su istočne snage napustile posle povlačenja. Mine, koje se uglavnom proizvode u Rusiji, ubile su i osakatile civile koji su se vraćali svojim kućama od juna 2020.

Rojters navodi da nije mogao da kontaktira Vagner, tajnovitu firma koja ni ranije nije odgovarala na pitanja o njenim aktivnostima. Ruski predsednik je prošle godine na pitanje o navodima o ruskim plaćeničkim aktivnostima u Libiji, rekao da, ako se tamo bore neki Rusi, oni ne predstavljaju rusku državu.

Zabrinutost zbog Vagnera u Sahelu

Plan Malija da ruski plaćenici zamene francuske trupe uznemirava Sahel, ističe BBC i dodaje da postoji velika međunarodna zabrinutost zbog razgovora Malija s kontroverznom ruskom privatnom vojnom kompanijom.

Vagner grupa je, prema navodima britanskog javnog servisa, prvi put identifikovana 2014. kada je podržavala proruske separatiste u sukobu na istoku Ukrajine, a od tada je prisutna i u drugim zemljama, među kojima su, pored Libije i Centralnoafričke Republike, takođe i Sirija, Mozambik i Sudan.

Rusija je uključila u sukob u Centralnoafričkoj Republici 2017. u okviru napora da proširi svoj uticaj na celom kontinentu. Ako bi se dogovor s Malijem ostvario, to bi, prema pisanju BBC-ja, signaliziralo veliko proširenje vojnih interesa Rusije u Africi i strateško nazadovanje Zapada.

Dok je mišljenje javnosti u Maliju podeljeno zbog predloženog dolaska grupe Vagner podeljeno. zapadnoafrički regionalni blok Ekovas (Ecowas) snažno je osudio plan o angažovanju privatnih kompanija za obezbeđenje.

Čerif Mahamat Zene, ministar spoljnih poslova Čada, zemlje koja je imala ključnu ulogu u borbi protiv islamističkih grupa širom zapadne Afrike, rekao je da je pobunjenike koji su u aprilu ubili bivšeg predsednika Čada Idrisa Debija obučavala grupa Vagner i upozorio protiv njihovog angažovanja.

Rusko angažovanje takođe bi mogao biti zgodan izgovor privremene vlade Malija da produži svoj mandat posle vojnog puča u maju, ukazuje BBC, dodajući da bi dolazak Vagnera takođe mogao da ugrozi vojno partnerstvo Malija i njegovih suseda u Sahelu, budući da je ministar spoljnih poslova Nigera Hasumi Masaudu rekao da će se savez "sigurno" raspasti ako Mali angažuje grupu Vagner.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG