Dostupni linkovi

Ukrajina kaže da zaustavlja rusku ofanzivu na istočnom frontu


Ukrajinski vojnici na oklopnom borbenom vozilu na nepoznatoj lokaciji u istočnoj Ukrajini, 19. april 2022.
Ukrajinski vojnici na oklopnom borbenom vozilu na nepoznatoj lokaciji u istočnoj Ukrajini, 19. april 2022.

Ruska ofanziva koja se proteže duž širokog fronta na istoku Ukrajine zaustavljena je zbog ljudskih i materijalnih gubitaka koje su joj nanele kijevske snage, saopštila je 1. maja ukrajinska vojska.

U saopštenju se navodi da ruske trupe pokušavaju da napreduju u oblastima Slobode, Donjecka i Tauride, ali da ih zadržavaju ukrajinske snage koje nastavljaju da se bore selo po selo.

Odvojeno, ukrajinski zvaničnici optužili su ruske snage da uništavaju medicinsku infrastrukturu, uzimaju opremu i uskraćuju medicinsku pomoć stanovnicima nekoliko okupiranih gradova i mesta.

Ministarstvo odbrane Ukrajine tvrdi da su respiratori i druga oprema koju su od 2014. godine obezbedili međunarodni donatori i vlada Ukrajine uklonjeni iz bolnice u Starobilsku u istočnom ukrajinskom regionu Lugansk.

U saopštenju se navodi da je pacijentima sa tuberkulozom uskraćena medicinska pomoć u oblasti Harkiv u Volčansku, dok je nekoliko objekata korišćeno za lečenje ranjenih ruskih vojnika.

Internet i mobilne komunikacije prekinute su u hersonskoj oblasti koju je okupirala Rusija i u delu Zaporožja.

XS
SM
MD
LG