Dostupni linkovi

Bunt Srebreničana zbog hapšenja Salihovića


Memorijalni centar u Potočarima
Memorijalni centar u Potočarima

Udruženja koja predstavljaju žrtve i porodice žrtava sa područja Srebrenice mogle bi zatražiti odgodu ukopa više od 500 novoidentifikovanih žrtava, planiranu za 11. juli - kada se obilježava 14. godišnjica genocida.

Na takav potez navelo ih je posljednje hapšenje Midhata Salihovića, čovjek koji je pukim slučajem preživio genocid i koji je krenuo da u Memorijalnom centru u Potočarima ukopa ubijene srodnike. Midhat Salihović uhapšen je u subotu 4. jula na graničnom prijelazu u Orašju.

Ukop posmrtnih ostataka srebreničkog genocida 11. jula doveden je u pitanje nakon što je u subotu na graničnom prijelazu Orašje uhapšen Midhat Salihović iz Bratunca, koji se tereti za ratni zločin. U znak protesta zbog njegovog hapšenja udruženja koja predstavljaju žrtve i porodice žrtava sa područja Srebrenice naknadno će održati prošireni sastanak na kojem će donijeti konačnu odluku o tome da li će biti obavljena sahrana u Potočarima 11. jula. Predsjednica Udruženja “Srebreničke majke” Hatidža Mehmedagić:

„Svi oni koji se vode da su osumnjičeni u nekom zločinu jer su krivi što su živi tražimo - mi ne bježimo od odgovornosti, naša djeca ne bježe od odgovornosti aposlutno, ako su krivi što su rekli nemojte nas više tući - da se svi papiri za sve koji su osumnjičeni dostave Sudu BiH.“


Munira Subašić
Predsjednica Udruženja “Majke enklava Srebrenica i Žepa” Munira Subašić kaže da bi u Potočarima 11. jula trebao biti obavljen ukop 528 posmrtnih ostataka Srebreničana, žrtava genocida. Subašić ističe da su se predstavnice udruženja na mogućnost odlaganja dženaze odlučile same:

„Jer više ne možemo da podnosimo nepravdu, više ne možemo da podnosimo da se krše nad nama ljudska prava. U BiH 14 godina tragamo za kostima naše djece, tražimo pravdu, ali je, nažalost, nema.“


Podrška iz državnog ministarstva


Podršku predstavnicima srebreničkih udruženja daje i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, kaže nadležni ministar Safet Halilović:

Safet Halilović
„Očigledno je da se radi o stravičnom kršenju ljudskih prava i izazivanju uznemirenosti porodica žrtava, što je direktno upereno protiv povratka. Ali nije samo riječ o povratku i ostanku, nego upereno je i protiv reintegracije BiH i kao države i kao društva.“

Uprkos izjavama predstavnica udruženja sa područja Srebrenice kako su jedinstvene u tome da postoji mogućnost otkazivanja ukopa, u Udruženju građana “Majke Srebrenice i Podrinja” kažu da se ne slažu sa tim. Govori članica udruženja Zumra Šehomerović:

„Danas naš stav je: dženaza ide i sve manifestacije koje su planom i programom predviđene za obilježavanje 14. godišnjice pada Srebrenice.“


Midhat Salihović, čije hapšenje je izazvalo revolt kod Srebreničanki, živi u Švedskoj, a u BiH je došao zbog ukopa najbližih članova porodice 11. jula u Potočarima. Tokom dana pojavile su se različite informacije na osnovu koje je potjernice uhapšen. U Okružnom tužilaštvu Bijeljina su tvrdili da su Salihovića uhapsili na osnovu potjernice državnog tužilaštva, a ne njihove. U Tužilaštvu BiH demantuju te tvrdnje. Portparol Boris Grubešić:

„Navedena osoba lišena je slobode po tjeralici Okružnog tužiteljstva u Bijeljini. Dakle, sa lišenjem slobode navedene osobe Tužiteljstvo BiH doista nema ništa.“


Nije jasno za šta Salihovića terete


Prepucavanja između državnog i Okružnog bijeljinskog tužilaštva razjašnjava za naš radio okružni tužilac u Srebrenici Nebojša Jovanović, koji je saslušao Midhata Salihovića:

„Iz onog akta koji je donijela sudska policija se ne vidi naš broj spisa, to je do onih koji rade po potjernicama, ali stoji da je izdata naredba od strane Okružnog suda na zahtjev Okružnog tužilaštva i da je u pitanju krivično djelo ratni zločin. Iz tih razloga sam zaključio da je to, ustvari, naše. I oni su njega doveli, saslušan je tako što se branio ćutanjem i pušten je istog momenta. Završili smo za pet minuta.“


Četrdesetogodišnji Midhat Salihović tokom rata bio je pomoćnik komandanta za nastavno-operativne poslove 28. divizije. Više puta je ranjen i stopostotni je vojni invalid, kaže za naš program predsjednica Udruženja žena Podrinje - Bratunac Šuhra Sinanović:

„Do sada je u BiH dolazio više puta, dolazio je i pred Novu godinu 2008. na 2009. sa svojom porodicom. I došao je normalno i ovaj put. Kada je pošao na 14. godišnjicu stradanja Bošnjaka u zaštićenoj zoni Srebrenica da pokopa svoje najmilije, sačekala ga je policija na prijelazu u Orašju, uhapsila ga i odvela za Bijeljinu.“

Još uvijek nije poznato za šta se tereti Midhat Salihović i šta će uraditi bijeljinsko tužilaštvo kada je o tom predmetu riječ. Neizvjesno je i da li će biti ukopa u Potočarima 11. jula. Ono što se zasigurno zna je da će taj dan biti obilježen u svim evropskim zemljama kao Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici prije 14 godina. Još uvijek, međutim, nije poznato da li će 11. juli biti dan žalosti u BiH.
XS
SM
MD
LG