Ispod Tbilisija, glavnog grada Gruzije, nalazi se mreža tunela, atomska skloništa i prostorije iz sovjetskog perioda o kojima mnogi lokalni stanovnici ne znaju baš ništa. Fotograf David Tabagari istražuje ovo podzemlje i pronalazi nevjerovatna otkrića.
Počevši od proljeća 2021. godine, ovaj profesionalni fotograf počeo je ulaziti u prostore koje većina pješaka rijetko i primjećuje. Mnogi od tih neupadljivih ulaza vode u podzemni, misteriozni svijet.
Tabagari kaže da je njegov svakodnevni posao, radeći za vijećnicu Tbilisija, bio od pomoći u pronalaženju informacija o tome gdje se pod Tbilisijem nalaze različiti objekti iz sovjetskog doba.
Međutim, Tabagari kaže da većina njegovih istraživanja dolazi nakon što uoči ventilacijske otvore na ulicama koji mu daju dodatne informacije o različitim podzemnim mrežama.
Pojedini avanturistički Gruzijci posjećuju ove tajne podzemne prostore i ponekad svoja otkrića dijele u grupama na društvenim mrežama.
Malo je informacija o izgradnji podzemlja Tbilisija. Prema navodima lokalnog novinara i akademika Emila Avdalianija, veći dio podzemne mreže izgradio je Lavrentij Berija, ozloglašeni šef sovjetske tajne policije.
Berija je sa kolegom, etničkim Gruzijcem, Josefom Staljinom, nadgledao izvršavanje najtežih oblika sovjetske represije i masakre.
Prolazi ispod Tbilisija koji, navodno, vode od sjedišta bivše tajne policije do gradske željezničke stanice. Pojedini smatraju da su neki tuneli korišteni za transport zatvorenika ili tijela tokom žestokih "čistki" provedenih pod Staljinovom i Berijevom komandom.
U ljeto 2021. Tabagari je na internetskim forumima naišao na priče o podzemnom zatvoru ispod centra Tbilisija. Nakon online i terenskog istraživanja, pronašao je ostatke zatvoreničkih ćelija podno stanice bivše tajne policije.
Lokalna zajednica je skoro nikako bila upućena u ovaj podzemni svijet. Kada je pitao tinejdžere koji su se igrali u dvorištu, niko od njih nije čuo za uznemirujući prostor koji se nalazi tik pod njihovim nogama.
Tabagari se prisjeća da "na ovom mjestu nije bilo svjetla". "Bilo mi je jako teško biti tu, u prostoru u kojem su ljude ranjavali ili ubijali."
"Neki su metalnim predmetima upisali svoja imena u unutrašnjosti ćelija", objašnjava fotograf. "Neki lokalni historičari, pak, tvrde da su na zidovima urezana imena ubijenih ljudi. U ovim ćelijama možete vidjeti pravo lice Sovjetskog Saveza."
Ostali prostori ispod zemlje izgrađeni su u slučaju nuklearnog rata.
"Svaki veći gruzijski grad imao je podzemna skloništa", tvrdi Tabagari. "Čak i velike fabrike, bolnice i vladine zgrade imale su svoja podzemna atomska skloništa."
Fotograf kaže da je boravak u podzemnim atomskim skloništima ukazivao na velike hladnoratovske napetosti, kada je svijet bio blizu izbijanja nuklearnog sukoba. "Možete da osjetite koliko je bilo opasno", kaže on.
Tabagari je razgovarao s pojedinim "kopačima" koji su ušli u podzemlje Tbilisija ubrzo nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. "Unutra je sve bilo savršeno. Bilo je vode, bilo je hrane, bilo je generatora i zračnih pumpi. Mogao si ostati pod zemljom mjesec dana", kazali su mu.
Jedno od atomskih skloništa na koje je Tabagari naišao je i ono sa oko 150 soba. Fotograf kaže da je sklonište bilo "kao mini grad ispod grada" koje bi se moglo zapečatiti masivnim čeličnim protuprovalnim vratima. "Nikad ništa slično ranije nisam vidio", kaže on.
Tabaguri kaže da su se istraživači podzemlja vodili pravilom sličnim onom iz poznatog filma Kult boraca (Fight Club) - da ništa ne smiju dirati.
Iako je ovaj misteriozni svijet Tbilisija počeo privlačiti veću pažnju, Tabagari se nada da će tačne lokacije podzemnih objekata "ostati u vlasništvu" usko povezane grupe lokalnih istraživača.
"Ako ova mjesta postanu poznata, prijeti im uništenje", rekao je Tabagari za Radio Slobodna Evropa. "Nadam se da ćemo ih moći sačuvati kao tajnu."
Facebook Forum