Dostupni linkovi

Ruska Duma potvrdila suspenziju sporazuma o nuklearnom naoružanju


Fotografija iz videa koji je objavila press služba ruskog Ministarstva odbrane 26. oktobra 2022., na kojoj je interkontinentalna balistička raketa Yars probno ispaljena u sklopu ruskih nuklearnih vežbi.
Fotografija iz videa koji je objavila press služba ruskog Ministarstva odbrane 26. oktobra 2022., na kojoj je interkontinentalna balistička raketa Yars probno ispaljena u sklopu ruskih nuklearnih vežbi.

Ruska Državna duma, donji dom parlamenta, potvrdila je u sredu, 22. februara, suspenziju učešća Rusije u novom START sporazumu o nuklearnom oružju sa Sjedinjenim Državama.

Glasanje je usledilo nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak rekao da će njegova zemlja suspendovati učešće u ugovoru koji ograničava strateške nuklearne arsenale dveu strana.

Gornji dom ruskog parlamenta, Savet Federacije, treba da glasa o odobrenju u sredu popodne u Moskvi.

Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, koji je sada zamenik predsedavajućeg Saveta bezbednosti zemlje, rekao je da je taj potez "odavno zakasnio" odgovor na to da SAD i NATO faktički objavljuju rat Rusiji.

"Ova odluka nam je nametnuta ratom koji su SAD i druge zemlje NATO objavile našoj zemlji. Imaće ogroman odjek u svetu uopšte, a posebno u Sjedinjenim Državama“, rekao je Medvedev u postu na Telegramu.

Medvedev je takođe pozvao da se nuklearni arsenali Britanije i Francuske uključe u buduće sporazume o kontroli naoružanja između Rusije i Zapada.

Pre glasanja, predsednik ruske Dume Vjačeslav Volodin takođe je okrivio SAD za krah sporazuma.

"Prestajući da ispunjavaju svoje obaveze i odbijajući predloge naše zemlje o pitanjima globalne bezbednosti, SAD su uništile arhitekturu međunarodne stabilnosti“, naveo je Volodin u saopštenju.

Potezi Rusije izazvali su zabrinutost u Vašingtonu i evropskim prestonicama.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov, u čijoj nadležnosti je kontrola naoružanja sa Sjedinjenim Državama, rekao je u sredu da mogući nastavak sporazuma zavisi od Vašingtona, dodajući da Moskva takođe budno prati druge nuklearne sile u NATO-u, Britaniju i Francusku.

On je rekao da trenutno nema direktnog dijaloga između Moskve i Vašingtona o nuklearnim pitanjima i da se ne zna da li će se nastaviti.

Povodom izveštaja Si-En-Ena (CNN) da je Rusija neuspešno testirala svoju interkontinentalnu balističku raketu Sarmat ranije ove nedelje – oružje koje može da nosi više nuklearnih bojevih glava – Interfaks je citirao izjavu Rjabkova: "Ne možete verovati svemu što se pojavljuje u medijima, posebno ako je izvor CNN."

Rusko ministarstvo spoljnih poslova je kasnije saopštilo da namerava da nastavi da se pridržava ograničenja navedenih u sporazumu o broju nuklearnih bojevih glava koje se mogu rasporediti.

"Zapadne elite ne kriju svoje namere. Ali, takođe ne mogu da ne shvate da je nemoguće pobediti Rusiju na bojnom polju", rekao je Putin u obraćanju naciji.

Novi START ugovor potpisan je u Pragu 2010., a stupio je na snagu sledeće godine i produžen je 2021. na još pet godina, neposredno nakon što je predsednik SAD-a Džo Bajden (Joe Biden) preuzeo dužnost.

Rusija ima najveću zalihu nuklearnog oružja na svetu, s blizu 6.000 bojevih glava a SAD oko 5,5 hiljada, navode eksperti.

Rusija i Sjedinjene Države zajedno drže oko 90 posto nuklearnih bojevih glava u svetu – dovoljno da višestruko unište planetu.

Izvor: Rojters
XS
SM
MD
LG