Dostupni linkovi

Rusija tvrdi da je rasporedila naprednu interkontinentalnu balističku raketu


Ruska televizija RU-RTR preko AP-a 1. marta 2018. godine, prikazala je novu rusku interkontinentalnu raketu Sarmat na neotkrivenoj lokaciji u Rusiji.
Ruska televizija RU-RTR preko AP-a 1. marta 2018. godine, prikazala je novu rusku interkontinentalnu raketu Sarmat na neotkrivenoj lokaciji u Rusiji.

Šef ruske svemirske agencije Roskosmos rekao je 1. septembra da je Rusija rasporedila naprednu interkontinentalnu balističku raketu za koju je predsednik Vladimir Putin jednom rekao da će naterati neprijatelje Rusije da "dva puta razmisle".

Šef agencije Jurij Borisov rekao je da su rakete Sarmat stavljene na borbeno dežurstvo, prenose ruske novinske agencije. Dalji detalji nisu saopšteni.

Sarmat je jedno od nekoliko naprednih oružja čiji je razvoj Putin najavio 2018. Raketa bazirana na silosu, sposobna da nosi više nuklearnih bojevih glava, namenjena je da zameni "R-36 ICBM" koje su poznate pod imenom Satana u NATO izveštajima.

Sarmat navodno ima kratku početnu fazu lansiranja, što omogućava malo vremena sistemima za nadzor da ga prate.

Otprilike dva meseca nakon slanja trupa u Ukrajinu 2022, Putin je rekao da će Sarmat "pouzdano obezbediti sigurnost Rusije od spoljnih pretnji i naterati one koji, u žaru agresivne retorike, pokušavaju da ugroze našu zemlju, dvaput razmisle".

Predsednik Rusije najavljivao je raspoređivanje raketa Sarmat dva puta ove godine, u junu i februaru.

Rusija je probno lansirala "napredne" interkontinentalne balističke rakete, nekolliko nedelja posle suspenzije učešća u ugovoru o nuklearnom razoružanju sa Sjedinjenim Američkim Državama, javila je u aprilu agencija Frans pres (AFP).

U februaru su dva doma ruskog parlamenta izglasala suspenziju ugovora o nuklearnom razoružanju Novi Start, potpisanog sa SAD-om 2010. godine.

To je bio poslednji bilateralni sporazum o nuklearnom razoružanju koji je još vezivao Rusiju i SAD i prema kome su se dve strane dogovorile da ograniče svoje nuklearne zalihe i da se podvrgnu uzajamnim inspekcijama.

Izvor: AP
XS
SM
MD
LG