Dostupni linkovi

Predsednici Srbije u vreme višestranačja


Slobodan Milošević, Milan Milutinović, Boris Tadić i Tomislav Nikolić

Predsednici Srbije od uvođenja višestranačkog sistema 1990. godine:

Slobodan Milošević (9. decembar 1990. – 23. jul 1997.)

Slobodan Milošević u sudnici Haškog tribunala
Slobodan Milošević u sudnici Haškog tribunala


Prvi direktni, višestranački izbori za predsednika Srbije održani su u decembru 1990. godine i na njima je pobedio Slobodan Milošević, kao kandidat Socijalističke partije Srbije, sa ubedljivom većinom od 65,34 odsto dok je drugoplasirani kandidat Srpskog pokreta obnove, Vuk Drašković imao 16,40 odsto. Ponovo je pobedio na izborima dve godine kasnije 1992. sa 56,42 odsto glasova, dok je na drugom mestu bio Milan Panić sa 34,02 odsto glasova. Jedan je od potpisnika Dejtonskog sporazuma 1995. godine, kojim je završen rat u Bosni i Hercegovini. Haški tribunal ga je optužio za ratne zločine na Kosovu 1999. godine, a kasnije i za zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Vlada u Beogradu izručila ga je ovom sudu 2001. godine. U Hagu je preminuo u martu 2006. pre izricanja presude.

Do predsedničkih izbora vršilac dužnosti predsednika Republike bio je Dragan Tomić (23. jul – 29. decembar 1997.).

Milan Milutinović (29. decembar 1997. – 29. decembar 2002.)

Milan Milutinović oslobođen je optužbi u Haškom tribunalu
Milan Milutinović oslobođen je optužbi u Haškom tribunalu

Za predsednika Srbije izabran je u decembru 1997. godine kada je u drugom krugu pobedio Vojislava Šešelja sa 59,23 odsto naspram 37,57. Nakon petooktobarskih promena 2000. godine kojima je srušen režim Slobodana Miloševića, decembra te godine Milutinović je raspustio parlament i raspisao vanredne parlamentarne izbore. Kako ga je Haški tribunal optužio za zločine nad kosovskim Albancima na Kosovu, posle prestanka mandata dobrovoljno se predao tom međunarodnom sudu u januaru 2003. U februaru 2009. godine Haški tribunal ga je oslobodio po svim tačkama optužnice.

Do izbora novog predsednika Srbije, na funkciji vršioca dužnosti bili su: Nataša Mićić (30. decembar 2002 – 4. februar 2004.), Dragan Maršićanin (4. februar – 3. mart 2004.), Vojislav Mihailović (3 – 4. mart 2004.) i Predrag Marković (4. mart – 11. jul 2004.).

Boris Tadić (11. jul 2004 – 5. april 2012.)

Izbori 2012. godine koje je Boris Tadić izgubio
Izbori 2012. godine koje je Boris Tadić izgubio


Za predsednika Srbije biran je dva puta na predsedničkim izborima: 2004. i 2008. godine. Kada se treći put kandidovao, izgubio je u maju 2012. godine u drugom krugu od Tomislava Nikolića. U novembru iste godine na mestu predsednika Demokratske stranke zamenio ga je Dragan Đilas. Tadić postaje počasni predsednik stranke. Demokratsku stranku napustio je u januaru 2014. godine. Danas je predsednik Socijaldemokratske stranke.

Od raspisivanja predsedničkih izbora 5. aprila 2012. do izbora novog predsednika 31. maja 2012. vršilac dužnosti predsednika Republike bila je Slavica Đukić-Dejanović.

Tomislav Nikolić (31. maj 2012 - ...).

Odlazeći predsednik Srbije Tomislav Nikolić
Odlazeći predsednik Srbije Tomislav Nikolić


Na predsedničkim izborima 2012. godine u drugom krugu Tomislav Nikolić je pobedio dotadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića sa 49,54 naspram 47,31 odsto. Na dužnost je stupio 31. maja 2012. godine. Na početku mandata podneo je ostavku na funkciju predsednika Srpske napredne stranke. Najavio je da 31. maja podnosi zahtev za penziju, ali da to ne znači da će ići u političku penziju. Zasad samo starosna, poručio je Nikolić.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG