Dostupni linkovi

Mesić u „Južnom toku“?


Korist od Mesićevog angažovanja u "južnom toku" bi imali i Hrvati i Rusi
Korist od Mesićevog angažovanja u "južnom toku" bi imali i Hrvati i Rusi
Analitičari pozdravljaju mogućnost da hrvatski predsjednik Mesić po odlasku s funkcije preuzme neku visoku funkciju u ruskom plinovodu „Južni tok“ . Iz Mesićevog ureda kažu kako to nije spominjano tijekom Mesićeve posjete Rusiji u prosincu.

Uobičajena je praksa da državnici po odlasku sa funkcije preuzmu značajna mjesta u gospodarstvu ili neformalnoj politici, kaže za naš radio energetski stručnjak, ali i nekadašnji Mesićev unutarnjepolitički savjetnik Igor Dekanić povodom medijskih špekulacija kako je Mesić prigodom posjete Moskvi u prosincu s najvišeg mjesta dobio ponudu da preuzme vodstvo zajedničke hrvatsko-ruske tvrtke koja bi vodila poslove hrvatskog odvojka plinovoda „Južni tok.“ Tada je načelno dogovoreno i hrvatsko priključivanje na sjeverni krak tog plinovoda koji bi ruski plin transportirao od Crnog mora do Austrije.

„U takvim poslovnim projektima, pogotovo u velikim međunarodnim projektima, uvijek je dobro da u nadzornom odboru ili u nekom supervisory boardu ili chairman boardu koji će nadzirati budu i viđene političke osobe. Obično se u međunarodnim projektima uzimaju bivše viđene političke osobe, jer se aktualni političari ne smiju angažirati zbog sukoba interesa. Prema tome, bilo bi važno da u tome bude predsjednik Mesić, bilo bi važno da bude još netko od bivših političara – možda iz Italije, možda iz Rusije... Sigurno da bi bilo važno da budu neke osoba od formata, kojima je istekao mandat i koje više nemaju operativnih obaveza.“
Ako Mesić preuzme neku funkciju u „Južnom toku“,. Hrvatska mnogo toga može ponuditi...


Ako Mesić preuzme neku funkciju u „Južnom toku“, Hrvatska mnogo toga može ponuditi, ali i dobiti, kaže za naš radio energetski konzultant Davor Štern. Hrvatska može ponuditi postojeću trasu jadranskog naftovoda i drugih plinskih cjevovoda, a ima i spoj na Italiju preko Pule, što bi bio alternativni pravac da „Južni tok“ stigne do Italije.

„Koristeći usput skladišta plina u Beničancima i skladišta plina u sjevernom Jadranu koja će se osloboditi kada se iscrpu nalazišta u sjevernom Jadranu, što će se dogoditi unutar desetak godina. To uvijek može postati skladište za plin u ljetnim mjesecima, koji će služiti zimi. Tako da Hrvatska ima mnogo toga za ponuditi, i dolazak jedne tako ključne figure kao što je bivši predsjednik koji je iskazivao – ja bih rekao – benevolentnost prema Rusima, može za takav projekt biti vrlo dobar.“

EX POLITIČARI U "JUŽNOM TOKU"

Bivši njemački kancelar Gerhard Schröder predsjednik je upravnog odbora „ Sjevernog toka“, a donedavni mađarski premijer Ferenc Gyurcsany ušao je u upravni odbor kompanije „Južni tok“. Pojavile su se medijske špekulacije i da će po odlasku sa funkcija posao u „Južnom toku“ pronaći i turski premijer Erdogan te talijanski Berlusconi.
Za južni dio „Južnog toka“ predviđena je mogućnost da trasa ide iz Bugarske, preko Grčke i Albanije za Italiju.

Dekanić podsjeća da još nije objavljena studija izvedivosti „Južnog toka“, tako da trasa nije potpuno definirana.

„Međutim, ono što se za sada zna: išla bi trasa ispod Crnog mora, Bugarskom, iz Bugarske prošla u Srbiju i sjeverni krak prema Mađarskoj. E sad, tu bi se možda moglo razgovarati da dio te trase prema Mađarskoj ili umjesto Mađarske prema Sloveniji i Austriji ide kroz Hrvatsku, ili ne.“

Za južni dio „Južnog toka“ predviđena je mogućnost da trasa ide iz Bugarske, preko Grčke i Albanije za Italiju.

„E sad, tu bi se opet možda Hrvatska mogla priključiti onom ranijom idejom „Plinacroa“ tzv. TAL plinovoda koji je trebao ići iz Albanije u Hrvatsku - ako bi južni dio „Južnog toka“ išao preko Grčke, Albanije i jadranskog podmorja za Italiju, tada bi se eventualno Hrvatska mogla preko Crne Gore priključiti na južni krak „Južnog toka.“

U Uredu hrvatskog predsjednika kazali su nam danas kako ovaj aranžman nije bio predmet razgovora tijekom njegove službene posjete Moskvi u prosincu. Očekuje se da uključivanje Hrvatske na „Južni tok“ bude jedna od tema razgovora prigodom skore posjete premijerke Jadranke Kosor Rusiji.
XS
SM
MD
LG