Dostupni linkovi

Bez regionalne saradnje nema opstanka na tržištu


Firme Pionir i Jafa iz Novog Bečeja iz Republike Srbije godinama se predstavljaju na Međunarodnom sajmu u Mostaru. Iako su ga na početku mnogi pokušavali odgovoriti, Dragiša Savić, distributer firme, za RSE kaže kako, na sreću, poduzetnici ne prate politiku, nego kapital. Upravo uspješno sklopljeni poslovi, Savića su vratili u Mostar:

„1998. godine sam prvi put bio na Sajmu. Tada je mnogima bila misaona imenica da dođu u Mostar. Došao sam bez ikakvih predrasuda. Politika me ne zanima, politika nas je dovela tu gdje jesmo, u jedan ćorsokak.“

Bez regionalne saradnje nemoguće je preživjeti na tržištu, naglašava Savić, zbog čega od aktualnih politika očekuje da privrednike podrže:

„Opšte je poznato da su ova sva tržišta bila vezana jedna za drugo, počev od Slovenije, do Makedonije, da smo ovisni, da nismo mogli da radimo jedni bez drugih. Sada smo uništili i to malo što je bilo. Ono što bismo mogli da proizvodimo, nemamo kome da plasiramo, ili, ono što neko proizvodi u regionu, mi to dovozimo iz ko zna kojih krajeva. Juče neko tu dobro reče: 'ajmo se ekonomski udružiti, 'ajmo postati jedno zajedničko tržište, a posle toga će sve samo doći po sebi.“

Koliko je bitna regionalna saradnja, posebno za ekonomiju zemalja zapadnog Balkana, svjedoči industrija autodijelova, za koju stručnjaci smatraju da može postati dio strateškog partnerstva u regionu. Amir Kazić, regionalni predstavnik Agencije za unapređenje stranih investicija BiH:

„Vi znate prije rata – VW, postoji Cimos iz Slovenije koji je ušao i na područje BiH i područje Srbije i ima po nekoliko tvornica autodijelova. Dakle, to je jedna grana industrije gdje smo mi, što se kaže, na svom terenu, gdje imamo tradiciju, gdje imamo obučenu radnu snagu, imamo iskustvo, imamo tehnologiju i gdje smo najspremniji da budemo konkurentni za evropsko tržište.“

Koridor Vc


Pogoini Fiata u Kragujevcu
Kazić dodaje kako je za regiju posebno zanimljiv projekat kompanije Fiat:

„Pošto Fiat započinje proizvodnju modela Punto i najavljuje proizvodnju još jednog jeftinog automobila za gradsku vožnju, u toj činjenici se zapravo krije šansa i za bh. i za srbijanske proizvođače autodijelova, ali i za ostale iz bivše Jugoslavije.“

Ništa manje zanimljiv za firme iz okruženja je i projekat Koridora Vc. Njegovo predstavljanje u Mostaru okupilo je veliki broj međunarodnih kompanija, ali i stručnjaka iz zemalja bivše Jugoslavije. Državni ministar prometa i komunikacija, Rudo Vidović:

„Današnja konferencija potvrđuje interes - vidite i punu dvoranu predstavnika projektnih kuća poznatih poduzetnika.“

Da je zapadni Balkan prepoznat i u zemljama EU, potvrdio nam je Alfredo Castiglione, zamjenik premijera i ministar za privredni razvoj regija Abruzzo, koja se također predstavila na Sajmu. Talijanski investitori su, osim za projekat autoputa BiH, zainteresirani i za vodovodne mreže, ali i za izvore obnovljive energije, na kojima žele da rade sa bh. firmama. Slični projekti već postoje u Crnoj Gori i Srbiji. Castiglione kaže:

„Ovdje su ljudi srdačni i žele da rade. Zbog toga ne sumnjamo da će dobra saradnja biti i ostvarena.“

Da politika često ne prati ono što traže poduzetnici, a to je jedinstveno ekonomsko tržište, složio se i visoki predstavnik i specijalni izaslanik EU u BiH, Valentin Inzko. Dok podsjeća kako je temelj zajednice evropskih zemalja bila prije svega ekonomija, Inzko za RSE zaključuje:

„Saradnja, saradnja, saradnja – isti recept koji je upotrebljen kod Evropske unije. Ona je počela kao ekonomska unija, prvo sa čelikom i ugljem. Tek sada je to i politička i bezbjednosna unija. Iz toga se može, naravno, najviše razviti.“
  • Slika 16x9

    Tina Jelin - Dizdar

    Novinarstvom se počela baviti 1996. godine. Od 1998. radi za Radio Slobodna Evropa. Bila je i stalni suradnik Studija 88,  Radija101, Reuters-a. Višestruko nagrađivana novinarka.

XS
SM
MD
LG