Dostupni linkovi

Sjeverna Makedonija poduzima hitne korake protiv zagađenja


Srednjoškolac drži transparent protestirajući protiv opasnog onečišćenja zraka ispred zgrade vlade u Skoplju, petak, 20. decembra 2019.
Srednjoškolac drži transparent protestirajući protiv opasnog onečišćenja zraka ispred zgrade vlade u Skoplju, petak, 20. decembra 2019.

Vlada Sjeverne Makedonije priopćila je da uvodi izvanredne mjere u glavnom gradu zemlje Skoplju i tri druga grada kako bi zaštitila ljude od vrlo visokih razina onečišćenja zraka.

Nedjeljom i danima s visokim stepenom onečišćenja zraka neće se održavati sportska događanja, a ostale aktivnosti na otvorenom bit će ograničene.

Radovi će od ponedjeljka biti ograničeni na šest sati, od 11 do 17 sati. Vlada je preporučila kompanijama da dozvole odsustvo trudnicama i osobama starijim od 60 godina s posla, javio je AP.

Vlada je također rekla da će prepoloviti upotrebu svojih službenih vozila, a ministarstvima zdravstva i socijalne skrbi naložila je da osiguraju utočište za beskućnike i pojačaju hitne službe i kućne posjete osobama s kroničnim bolestima.

Mjere su najavljene u subotu nakon višednevnog lobiranja ekoloških skupina tražeći od vlade da poduzme mjere.

Nova pravila poklopila su se s objavom IQAira, švicarske tehnološke tvrtke za kvalitetu zraka, koja je glavni grad Sjeverne Makedonije u subotu svrstala na treće mjesto po zagađenosti u svijetu nakon glavnog grada Kirgistana Biškeka i Lahorea u Pakistanu.

Razine otrovnih čestica PM10 i PM 2,5 u zraku koje je izmjerio IQAir u Skoplju bile su oko 28 puta veće od sigurnosnog praga koji je utvrdila Svjetska zdravstvena organizacija.

Čestice PM10 su čestice manje od deset mikrometara, odnosno deset milijuntinki metra koje su takozvane grube čestice koje mogu nadražiti oči, nos i grlo. Čestice PM2.5 mogu se zadržati dublje u plućima, ući u krvotok i smatraju se opasnijima.

Sjeverna Makedonija godinama je jedna od najzagađenijih zemalja u Europi.

Zdravstvene vlasti procjenjuju da više od 3.000 ljudi u ovoj zemlji od nešto više od dva miliona umire svake godine od posljedica onečišćenja zraka, što je uglavnom rezultat velike upotrebe kućanskih peći na drva tokom hladnih zima, starenja voznog parka i praksa u nekim područjima zbrinjavanja smeća spaljivanjem.

Nedavni skok cijena energije dodatno je potaknuo upotrebu peći na drva.

XS
SM
MD
LG