Dostupni linkovi

Godinu dana korona virusa u svijetu

Od izbijanja pandemije u zimu 2019. do januara 2021. oboljeli su registrovani u 191 zemlji i regiji.

  • Korona virus (SARS-CoV-2) pojavio se u Kini krajem 2019. Bolest koju izaziva naziva se Covid-19. Simptomi i posljedice koje izazivaju virus i bolest su brojne, a neke su ovišena temperatura i upala pluća. U u krajnjem je moguća i smrt.
  • U svijetu je na 13. januar 2021. bilo 91.691.962 zaraženih korona virusom, oporavilo se 50.729.800 ljudi, a od posljedica bolesti preminulo je 1.964.571, podaci su američkog Univerziteta Johns Hopkins.​
  • Najveći broj zaraženih na 13. januar 2021. bio je u SAD-u 22.846.796, Indiji 10.495.147, Brazilu 8.195.637, Rusiji 3.434.934, Velikoj Britaniji 3.173.274.
  • Broj preminulih do 13. januara 2021. bio je najveći u SAD-u 380.796, Brazilu 204.690, Indiji 151.529, Meksiku 135.682 i Velikoj Britaniji 83.342.
  • Korona virus dolazi iz porodice virusa koja je nazvana prema izgledu jer ima oblik krune. Iz iste grupe virusa su se razvili SARS i MERS, virusi koji su u prošlosti izazvali epidemiju.
  • Bolest koju ovaj virus izaziva zove se COVID-19.
  • Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za sprečavanje širenja infekcije su: redovno pranje ruku, prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja, temeljito kuhanje mesa i jaja, izbjegavanje bliskog kontakta sa osobama koje pokazuju simptome respiratornih oboljenja.
16:45 25.3.2020.

Vlada Srbije osnovala nacionalnu platformu volontera

Vlada Srbije uspostavila je nacionalnu platformu za prijavu volontera, saopšteno je iz kabineta Vlade. (www.budivolonter.gov.rs)

U pozivu Vlade navodi se da mogu da se prijave svi građani koji ne spadaju u rizičnu grupu i žele dele da pomognu najstarijim sugrađanima i drugim rizičnim grupama stanovništva „jer je solidarnost i empatija prema najugroženijima u toku trajanja pandemije koronavirusa ključna“.

„Zainteresovani građani mogu na dva načina da se prijave – popunjavanjem prijave na sajtu www.budivolonter.gov.rs ili besplatnim pozivanjem kontakt centra COVID-19 na broj 19819 svakim danom od 08 do 22 časa. Nakon što nadležne službe odobre prijavu, volontere će kontaktirati gradski i opštinski centri sa detaljnim uputstvima i prvim zadacima“, saopštila je Vlada Srbije, uz napomenu da će se sve podnete prijave građana proveravati sa ciljem da se spreči i najmanja zloupotreba.

Nacionalna platforma za prijavu volontera „Budi volonter” realizovali su Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova i Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, u saradnji sa platformom „Srbija stvara”, a uz podršku Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP).

16:59 25.3.2020.

Unsko-sanski kanton: Dvije osobe sa težom kliničkom slikom

Od pet osoba, za koje je do sada u ovom sjeverozapadnom dijelu BiH potvrđena zaraza korona virusom, dvije osobe su sa težom kliničkom slikom hospitalizirane na infektivnom odjelu Kantonalne bolnice.

Pacijent iz Bosanske Krupe za kojeg je u utorak potvrđeno da je pozitivan na koronavirus priključen je na respirator i u teškom je stanju, kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE), Hajrudin Havić direktor Kantonalne bolnice „Dr. Irfan Ljubijankić u Bihaću“.

Od tri uzorka koja su poslana jutros u Univerzitetski klinički centar (UKC) Sarajevo stigla je potvrda da su svi negativni na korona virus, rekao je Havić.

U Unsko-sanskom kantonu trenutno su 2.263 osobe u samoizolaciji i njihovo se stanje svakodnevno provjerava. U srijedu, 25. marta je ponovo zasjedao Štab civilne zaštitre Unsko-sanskog kantona na kojem je rečeno da će u narednom periodu posebna pažnja i finansijska podrška biti usmjerena upravo na nesmetan rad svih zdravstvenih ustanova.

„Zdravstvo ima prioritet u ovom trenutku. Sva raspoloživa sredstva prenamjenjujemo se za nabavku medicinske opreme. Od vas tražim da čuvate i zaposlene u zdravstvu i svakog pacijenta. Tražim da se nađe način da se testira što više ljudi“, kazao je za RSE premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić.

Članovi kriznog štaba apelovali su na građane Unsko-sanskog kantona koji žive i rade u inostranstvu da se do daljnjeg suzdrže od posjeta ovom kantonu, posebno za vrijeme predstojećih blagdana.

17:23 25.3.2020.

Ljekarska komora FBiH traži više testiranja

Ljekarska komora Federacije BiH (FBiH) traži od Federalnog ministarstva zdravstva značajno povećanje ukupnog broja testiranih osoba u tom bh. entitetu, kao i proširenje kriterija za testiranje slučajeva sumnjivih na korona virus.

U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH Harun Drljević kaže da broj urađenih testova do sada 464 u Federaciji BiH izrazito nizak.

„Kada se pogleda Evropa i Evropska unija, BiH je na dnu“, kaže Drljević te podsjeća na upozorenja Svjetske zdravstvene organizacije da se kroz testiranja dođe do zaraženih osoba.

U Bosni i Hercegovini su do sada, kaže Drljević, bili 'uvezeni slučajevi' korona virusa. U ovom trenutku kreće takozvana lokalna transmisija i da se treba krenuti u ozbiljnije testiranje.

„Mora se ozbiljnije krenuti sa testiranjem stanovništva. Do sada je bilo da se testiraju samo oni koji imaju akutno-resiratorni simptom a bili su u konataktu sa nekim van granica BiH, mi smo (ljekarska komora) na elektronskoj sjednici zaključili da bi trebalo da svi sa akutno- resiratorni simptomima trebali biti testirani“, kaže Drljević.

Predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH podsjeća na praksu drugih zemalja Evropske unije takva da se testira puno šire i puno više i da se prioritetno testiraju zdravstveni radnici koji su najviše izloženi riziku.

17:39 25.3.2020.

Srbija: Podneta inicijativa za ocenu ustavnosti Uredbe o kršenju mere zabrane kretanja

Nevladina organizacija Beogradski centar za ljudska prava podnela je Ustavnom sudu Srbije inicijativu za ocenu ustavnosti Uredbe o prekršaju za kršenje Naredbe o ograničenju i zabrani kretanja lica na teritoriji Srbije, i za ocenu saglasnosti te Uredbe sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Kako je saopštio Beogradski centar, reč je o uredbi ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića donete za vreme vanrednog stanja zbog pandemije korona virusa, a inicijativa se odnosi na predviđenu mogućnost dvostrukog kažnjavanja, krivičnog i prekršajnog, za lica koja prekrše zabranu.

"Pomenutom Uredbom propisano je da će lice koje prekrši zabranu o ograničenju i zabrani kretanja biti kažnjeno novčano, kaznom u iznosu od 50.000 do 150.000 dinara (član 1). Sporan je, međutim, član 2. ove uredbe koji propisuje da se za ovaj prekršaj može pokrenuti postupak i u slučaju da je protiv učiniocia pokrenut ili je u toku krivični postupak za krivično delo koje obuhvata obeležja tog prekršaja, 'bez obzira na zabranu iz člana 8. stav 3. Zakona o prekršajima'", navodi se u saopštenju Centra.

Iako je naredbom Stefanovića određeno da će se nepoštovanje uvedenih zabrana kažnjavati kao krivično delo – u skladu sa Krivičnim zakonikom, a kao prekršaj – u skladu sa pomenutom uredbom, po oceni Beogradskog centra za ljudska prava nema nikakvog opravdanja da gradjani koji prekrše navedene zabrane budu dvostruko kažnjeni (u krivičnom postupku – za krivično delo iz člana 248. Krivičnog zakonika, a potom i u prekršajnom postupku za prekršaj iz člana 1. Uredbe o kažnjavanju), što osporeni član 2. Uredbe upravo omogućava.

"Podsećamo da član 34 Ustava Srbije i Protokol 7 uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima (član 4) garantuju načelo 'ne bis in idem', od koga se ne može odstupiti ni u vreme vanrednog stanja", dodaje se u saopštenju.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG