U Francuskoj odgođeno planirano otvaranje muzeja, kina i pozorišta
Francuska neće otvoriti muzeje, kina i pozorišta 15. decembra kao što je planirano jer se broj zaraženih korona virusom ne smanjuje brzinom kojom se administracija nadala, rekao je u četvrtak premijer Jean Castex.
Francuska administracija najavila je da će nalog o ostajanju kod kuće koji je objavila krajem oktobra radi suzbijanja drugog talsa COVID-a 19 biti ukinut do 15. decembra i da će muzeji, pozorišta i bkina biti otvoreni od tog datuma.
Međutim, to je zavisilo od, kako je rekao predsjednik Emmanuel Macron, toga da li će broj zaraženih pasti na oko 5.000 dnevno.
U Francuskoj je trenutno u prosjeku dnevno zaraženo oko 11.368 ljudi.
Novih 929 zaraženih i 28 smrtnih slučajeva u Sjevernoj Makedoniji
U Sjevernoj Makedoniji registrirano je 929 novih slučajeva zaraze korona virusom, a još 28 osoba je umrlo od te zaraze, saopćilo je Ministarstvo zdravstva.
Novi broj zaraženih je potvrđen sa 2.758 testova u prethodna 24 sata i pozitivno je 33,68% testiranih, a najviše novih slučajeva ima u Skoplju, 417.
Od korona virusa u Sjevernoj Makedoniji umrla je 2.051 osoba, ukupan broj dijagnosticiranih je 70.883, a aktivnih slučajeva ima 21.468.
Institut za javno zdravstvo zabilježio je da je ozdravilo još 1.068 pacijenata, pa je ukupan broj izliječenih porastao na 47.364.
U Sjevernoj Makedoniji urađena su ukupno 357.102 testa na prisustvo korona virusa.
Izrael ne uvodi policijski sat uoči Hanuke
Izrael je preokrenuo planove za uvođenje noćnog policijskog sata namijenjenog sprečavanju novog vala infekcija korona virusom, nekoliko minuta prije početka jevrejskog praznika.
Premijer Benjamin Netanyahu je početkom sedmice najavio noćni policijski sat od četvrtka, prvog dana Hanuke, Festivala svjetlosti.
Ovu mjeru kritizirao je dio stanovništva i stručnjaci za javno zdravstvo, koji su je smatrali nedjelotvornom u borbi protiv pandemije.
U četvrtak je vlada povukla mjeru rekavši da "neće biti novih ograničenja za Hanuku" i da neće biti najavljene nove mjere sve dok se dnevno bilježi manje od 2.500 inficiranih.
"Ako broj novih slučajeva pređe 2.500 dnevno, uvest ćemo nova ograničenja na tri sedmice", navodi se u izjavi.
Od početka pandemije, Izrael, zemlja od devet miliona ljudi, zabilježio je 351.579 slučajeva zaraze te 2.937 smrtnih slučajeva.
Skoro 900 smrtnih slučajeva u Italiji
U Italiji je u protekla 24 sata od COVID-a 19 umrlo 887 osoba, što je veliki rast u odnosu na jučerašnjih 499, saopćeno je iz Ministarstva zdravstva.
U saopćenju se navodi da je u istom periodu virusom zaraženo 16.999 ljudi.
U srijedu je bilo zaraženo 12.756 osoba.
U Italiji je od početka pandemije od COVID-a 19 umrlo 62.626 osoba.
Do sada je zaraženo 1,787 miliona Talijana.