U Italiji zaraženo više od 40.000 ljudi
U Italiji je u protekla 24 časa od posljedica korona virusa preminulo 550 osoba, dok su zaražene 40.902 od rekordno testiranih 254.908, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Od početka pandemije u Italiji je zaraženo 1,107 miliona ljudi, a umrlo je 44.139.
Region Lombardija na sjeveru Italije i dalje je najteže pogođen sa 10.634 zaraženih.
Portugal zabilježio rekodan dnevni broj zaraženih
U Portugalu su korona virusom zaražene još 6.653 osobe, što je rekordan dnevni broj.
Početkom sedmice proglašena je vanredna situacija radi borbe protiv virusa i trajat će do 23. novembra, ali će, najvjerovatnije biti i produžena.
"Kada dođemo do vrhunca obolijevanja, trebat će više sedmica da dođe do pada prijema pacijenata u bolnice i čak više vremena za smanjenje broja umrlih", rekla je ministarica za zdravlje Marta Temido.
U Portugalu je od početka pandemije zaraženo 204.664 osoba, a preminulo je 3.250 ljudi.
Većina novih slučajeva registrovana je na sjeveru Portugala.
U Portugalu je hospitalizovano rekordnih 2.799 pacijenata oboljelih od COVID-a 19, od čega je 388 na odjeljenjima intenzivne njege, što je više nego tokom prvog talasa kada ih je u aprilu bilo 271.
Sankcije SAD-a onemogućavaju Iranu nabavku vakcine
Američke sankcije onemogućavaju Iran da izvrši uplatu unaprijed za globalni program Kovaks, oformljen za nabavku vakcina protiv COVID-a 19 siromašnijim zemljama, saopštila je danas iranska administracija.
Iran se bori sa trećim talasom virusa korona i razmatra uvođenje 14-odnevne potpune blokade Teherana.
U Iranu je tokom protekla 24 časa umrla 461 osoba, čime je broj preminulih povećan na 40.582.
Portparolka iranskog Ministarstva zdravlja Sima Sadat Lari rekla je da je Iran u protekla 24 časa registrovao 11.737 zaraženih, čime je broj inficiranih porastao na 738.322.
Lari je istakla da su uplate Irana Kovaksu zadržane zbog finansijskih sankcija SAD-a.
Hrana, lijekovi i druge humanitarne isporuke izuzete su od sankcija koje je Vašington ponovo uveo nakon što se američki predsjednik Donald Tramp povukao iz međunarodnog nuklearnog sporazuma sa Iranom.
Međutim, američke sankcije koje su usmjerene na razne sektore, uključujući naftni i finansijski, ometaju pojedine strane banke da obrade finansijske transakcije sa Iranom, za šta Teheran tvrdi da ometa napore za uvoz osnovnih lijekova i druge humanitarne robe.
"Ranije uplate radi učešća u programu Kovaks su na putu, ali, zbog američkih sankcija i problema u prenosu valute, to se još nije desilo", naglasila je Lari.
Mohamed Salah zaražen korona virusom
Napadač Liverpoola Mohamed Salah pozitivan je na testu na korona virus dok je bio na međunarodnoj dužnosti u Egiptu.
Egipatski nogometni savez rekao je u petak da je Salah (28) bio pozitivan test, ali da ne pokazuje nikakve simptome.
Savez je dodao da su ostali članovi tima bili negativni.
Egipat je domaćin Togu u kvalifikacijama za Kup Afričkih nacija u subotu, nakon čega slijedi obrnuti raspored u Togu u utorak.
Salah će se sada samoizolirati i vjerovatno će propustiti sljedeća dva meča Liverpoola.