Sakupljeno više od dve milijarde dolara za vakcine za siromašne zemlje
Svetska inicijativa COVAX, koju su zajedno pokrenuli SZO i Savez za vakcine (GAVI), premašila je zadati cilj o prikupljanju više od dve milijarde dolara za kupovinu i distribuciju vakcina protiv COVID-19 siromašnim zemljama, ali ističe da joj još uvek nedostaje sredstava.
Zasad u instrumentu COVAX učestvuju ukupno 184 zemlje, od kojih su 92 zemlje s niskim i srednjim dohotkom koje imaju pravo na pristup vakcinama protiv COVID-19 u okviru GAVI-jeve COVAX garancije za kupovinu, tzv. "Advance Market Commitment" (AMC).
Sredstva za AMC omogućiće COVAX-u kupovinu početnih milijardu doza vakcina za 92 zemlje koje to sebi ne bi mogle da priušte.
Oštre kritike povodom tvrdnji crnogorskog mandatara Krivokapića o koroni
Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija i jedan od lidera Demokratskog fronta Nebojša Medojević, osudili su tvrdnje mandatara Zdravka Krivokapića da vjernicima nisu potrebne epidemiološke mjere u borbi protiv virusa korona.
Naime, Krivokapić je upitan da prokomentariše pričešće istom kašikom velikog broja vjernika u nedjelju 8. novembra tokom liturgije u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici, kazao da je „pričešće poseban trenutak vjere koja nadvladava sve“. Pročitajte VIŠE
Vučić: Do sledećeg petka novčana pomoć za zdravstvene radnike
Pomoć od po 10.000 dinara (oko 85 evra) za zdravstvene radnike biće isplaćena najkasnije do idućeg petka, 20 novembra, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Novac je pripremljen i doneta je odluka vlade i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). To je oko 12 miliona evra, ogroman novac je u pitanju, odnosno 1,3 milijarde dinara. Taj novac biće uplaćen do petka", rekao je Vučić u beogradskom naselju Batajnica, gde je prisustvovao postavljanju kamena temeljaca za izgradnju intermodalnog terminala.
On je takođe obećao i da će plate zdravstvenim radnicima u Srbiji biti povećane za pet odsto od 1. januara 2021. godine.
"Ići ćemo od 1. januara, i u uslovima kovid i svetske ekonomske krize, sa povećanjem plata svim medicinskim radnicima za daljih pet odsto, a za sve druge u javnom sektoru za 3,5 odsto, odnosno pet odsto od 1. aprila", rekao je Vučić dodavši da će za povećanje plata biće dobijena saglasnost Međunarodnog montearnog fonda (MMF).
To je povećanje za po 27 evra ako je prosečna plata sada na 510 evra, dodao je Vučić i rekao da će zatražiti najoštriju kaznu za osobe koje su napale doktorku na Infektivnoj klinici u Beogradu.
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar u četvrtak 12. novembra je za Radio-televiziju Srbije rekao da su momak i devojka na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Srbije napali doktorku. „Odvalili su neka vrata, pozvana je i policija“, rekao je Lončar ne navodeći druge detalje.
Redovi ispred COVID ambulanti u Beogradu
U do sada najvećem talasu zaraze korona virusom u Srbiji, građani čekaju i po nekoliko sati da bi došli do lekara. Brojke obolelih iz dana u dan sve su veće, a redovi ispred COVID ambulanti domova zdravlja sve duži. Prema poslednjim podacima, u Srbiji je 12. novembra registrovan 3.341 nov slučaj zaraze, dok je u poslednja 24 sata preminulo još 19 ljudi.
- Fotogaleriju pogledajte OVDJE