Kosovo: Dvoje preminulih i 166 novoinficiranih korona virusom
U poslednja 24 sata na Kosovu su dve osobe preminule od posledica COVID-a 19, saopšteno je iz Nacionalnog instituta za javno zdravlje.
Registrovano je još 166 pozitivanih slučajeva na korona virus od ukupno 1.056 testiranih uzoraka.
Prvi slučajevi korona virusa na Kosovu su pojavili sredinom marta i od tada je ukupno 17.757 rezultiralo pozitivno na ovaj virus koji izaziva bolest COVID-19.
Ukupno je zabeležen 661 smrtni slučaj, a izlečeno je 15.034 pacijenata.
Trenutan broj aktivnih slučajeva je 2.062.
U RS-u moguće zatvaranje škola, u Kantonu Sarajevo potreban novi izolatorij
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik na otvaranju nove COVID bolnice u Bijeljini istakao je da veliki broj oboljelih u entitetu Republika Srpska (RS) nameće potrebu uvođenja dodatnih zaštitnih mjera, sa ciljem zaštite građana.
"Današnji broj zaraženih građana virusom je alarmantan i moramo preduzeti niz mjera kako bi zaštitili građani i najvjerovatnije ćemo zatvoriti škole", istakao je Dodik.
Zbog pogoršane epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo (KS), jednom od 10 kantona u FBiH, u kojem je u posljednja 24 časa registrovano 184 zaraženih, zasjedala je i kantonalna Vlada te je održana Sjednica kriznog štaba KS-a.
Nakon današnje sjednice, Vlade KS-A i Kriznog štaba donesena su dva zaključka, rekao je kantonalni ministar kulture i sporta Kenan Alikadić.
"Odnose na popunjavanje kapaciteta u bolnici Podhrastovi i reakciju zdravstva o tom pitanju. Tako da će se po pitanju popunjavanja kapaciteta na Podhrastovima obezbijediti 30 smještajnih kapaciteta u Općoj bolnici. Drugi se odnosi na povećan broj uzimanja brisova, s obzirom da domovi zdravlja ne mogu opslužiti sve testove koji se uzimaju. Vrlo je bitno da se angažuju privatne i druge ustanove koje mogu vršiti testiranje", rekao je Alikadić.
Za lakše pacijente je dogovoreno obezbjeđivanje izolatorija koji će biti u narednih sedam dana u Buća Potoku, tačnije u Željezničkom školskom centru koji bi mogao da primi između 300 i 400 ljudi.
Trenutno se jedini izolatorij u Kantonu Sarajevo nalazi u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu koji ima kapacitet od 100 kreveta od kojih je 94 popunjeno.
Više pročitajte ovdje
Posle sastanka s kolegom iz Slovenije ministri baltičkih zemalja u karantinu
Ministri inostranih poslova sve tri baltičke zemlje od danas su u karantinu pošto je njihov slovenački kolega pozitivan na korona virus.
Anže Logar je u petak bio pozitivan, a u četvrtak je završio turneju po baltičkim zemljama, gde se sastao s kolegama iz Letonije Edgarsom Rinkevičsom, Estonije Urmasom Reinsaluom i Litvanije Linasom Linkevičijusom.
Danas, nekoliko dana nakon po povratka iz posete Estoniji, pozitivan na korona virus je i predsednik Poljske Andžej Duda.
U ponedeljak je na investicionom forumu u Talinu, gde se Duda sastao s predsednicom Estonije Kersti Kaljulaid, bio i predsednik Bugarske Rumen Radev koji je već u izolaciji.
Gradonačelnik Istanbula u bolnici Ekrem Imamolu
Gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamolu (Imamoglu) hospitalizovan je nakon što je potvrđeno da je pozitivan na korona virus.
"Sinoć sam dobio sam groznicu i temperaturu od 38 stepeni. Došao sam i proveo noć u bolnici. Sada sam dobro", rekao je on u videosnimku koji je snimljen u bolničkoj sobi.
Američka bolnica u Istanbulu saopštila je da je Imamolu, protivnik predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdoana (Recep Tayyip Erdogan), primljen sinoć na bolničko liječenje nakon pojave simptoma infekcije gornjih disajnih puteva.
U saopštenju je navedeno da je Imamolu pozitivan na virus i da će njegovo liječenje biti nastavljeno.
Imamolu, iz sekularne Republikanske narodne partije (CHP), izabran je za gradonačelnika na ponovljenim izborima u junu 2019. godine, što je u to vrijeme bio udarac za Erdoana i njegovu vladajuću AK stranku.
Od tada postoje sporadične tenzije između njegove opštine i centralne vlade, uključujući sporove u vezi sa prikupljanjem sredstava i mjera za borbu protiv pandemije korona virusa.