Na Kosovu 46 novoinficiranih, bez smrtnih slučajeva
U poslednja 24 sata na Kosovu je registrovano 46 pozitivnih slučajeva na korona virus od ukupno 580 testiranih uzoraka, a nije zabeležen ni jedan smrtni slučaj.
Ukupan broj pozitivnih slučajeva od početka epidemije je 15.620 od kojih je 625 osoba preminulo. Izlečeno je 13.554 pacijenata a trenutan broj aktivnih slučajeva je 1.441.
Inače, Vlada Kosova je na sednici Vlade 25. septembra usvojila nove mere u cilju suzbijanja i širenja korona virusa.
Pored ostalog, ugostiteljskim objektima je produžen rad za sat vremena, odnosno rad će im biti zabranjen u periodu od 23:30 naveče do 05:00 ujutro.
Delimično su dozvoljene i kulturne aktivnosti, odnosno otvorila su se pozorišta, biblioteke, bioskopi, muzeji i kulturni centri. Međutim, moraće da koriste samo 40 odsto svog prostora.
Dozvoljavaju se i sportske aktivnosti u zatvorenom i otvorenom prostoru, mogu se organizovati treninzi i takmičenja u pojedinačnim sportovima.
Srbija: 72 novozaražena, nema preminulih
U poslednja 24 sata u Srbiji su zabeležena 72 nova slučaja zaraze korona virusom, a preminulih nije bilo, saopšteno je na zvaničnom sajtu Ministarstva zdravlja.
U bolnicama širom Srbije nalazi se 269 pacijenata, od kojih 21 na respiratorima.
U poslednja 24 sata u Srbiji je na korona virus testirana 6.561 osoba, a od početka epidemije 1.134,239 ljudi, među kojima je zaraza potvrđena kod njih 33.551.
Broj preminulih od početka epidemije je 749.
Zašto stopa smrtnosti od COVID-19 još uvijek nije jasna naučnicima
Broj umrlih u svijetu od bolesti COVID-19 premašila je milion, u manje od deset mjeseci nakon što su vijesti o korona virusu SARS-CoV-2 počele stizati iz kineskoga grada Vuhana.
Gotovo polovicu ukupnog broja, prema podacima Univerziteta John Hopkins, čine smrtni slučajevi u Sjedinjenim Američkim Državama, Brazilu i Indiji.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je da bi broj umrlih mogao doseći dva miliona prije nego što sigurna i učinkovita vakcina postane široko dostupna, a procjenjuje se da bi se to moglo dogoditi sredinom 2021. godine.
- Cijeli tekst pročitajte ovdje
U Rumuniji rekordnih 2.158. novih infekcija
Broj novih infekcija virusom korona u Rumuniji je povećan za 2.158 tokom prethodna 24 časa, saopštila je Vlada.
Od početka epidemije krajem februara registrovano je 127.572 slučaja zaraze i 4.825 smrtnih ishoda, što predstavlja najvišu stopu smrtnosti u istočnom bloku EU.
Vlada je ponovo otvorila škole 14. septembra, a u gradovima koji su pogođeni epidemijom nastava se odvija na daljinu. Zatvoreni prostori restorana takođe su ponovo otvoreni u septembru u oblastima koje su manje pogođene virusom.
"Veoma sam zabrinut zbog onoga što sam vidio danas", izjavio je premijer Ludovik Orban i dodao da će Vladini zvaničnici analizirati potencijalne dodatne mere da bi se spriječilo širenje respiratorne bolesti.