U Finskoj se pogoršava epidemiološka slika, pola novih slučajeva među mladima
Finske vlasti upozoravaju da se pandemija COVIDa-19 ponovno brže širi u zemlji, nakon nekoliko mjeseci relativno mirne situacije, te da se kreće u "alarmantnom" smjeru.
Finske su vlasti rekle da je zabrinjavajuće što se broj novih slučajeva tijekom posljednja dva tjedna do nedjelje udvostručio na 798, s 387 u prethodna dva tjedna.
Ministarstvo socijalne skrbi i zdravstva priopćilo je da je oko 50% novih slučajeva otkriveno među mlađima od 30 godina.
Nacionalni institut za zdravstvo i socijalnu skrb THL proširio je svoju preporuku da se maske ne nose samo u javnom prijevozu nego i u svim javnim zatvorenim prostorima i na javnim događajima u regijama u kojima se epidemija ubrzava.
"Situacija se razvija u alarmantnom smjeru", rekao je glavni liječnik THL-a Taneli Puumalainen.
Od početka epidemije u Finskoj je od COVID-19 umrlo ukupno 343 ljudi, a zaraženo je 9.288.
U Izraelu pooštravanje mera izolacije zbog porasta broja zaraženih
Izraelska vlada odlučila je u četvrtak da pooštri mere izolacije zbog porasta broja zaraženih korona virusom.
Od petka u 14:00, po lokalnom vremenu, sinagoge će biti zatvorene, osim na Jom kipur u nedelju uveče i ponedeljak. Radiće samo neophodni sektori i biće dozvoljeno održavanje događaja i molitve na otvorenom, sa najviše 20 ljudi čije je mesto prebivališta udaljeno do jednog kilometra od mesta manifestacije.
Ministarstvo zdravlja u protekla 24 časa je registrovalo 6.808 novih slučajeva.
Slovačka ponovo registrovala rekordan broj zaraženih
U Slovačkoj je drugi dan zaredom registrovan rekordan broj zaraženih virusom korona.
Tokom protekla 24 časa u Slovačkoj je registrovano 360 zaraženih.
Od početka pandemije, virusom korona u toj zemlji zaraženo je 7.629 osoba.
Oporavilo se 3.978 pacijenata, a umrla je 41 osoba.
CDC: Većina Amerikanaca mogla bi biti vakcinisana do jula
Čelni američki zdravstveni dužnosnik Robert Redfield rekao je pred odborom Senata da bi se većina Amerikanaca mogla vakcinisati protiv korona virusa najkasnije do jula 2021. godine.
Direktor Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) Robert Redfield očekuje da će oko 700 miliona doza vakcine biti dostupno krajem marta ili u aprilu, što je dovoljno za vakcinisanje 350 miliona ljudi, prenosi Reuters.
"Mislim da ćemo do aprila, maja, juna, moguće jula, vakcinisati sve američke građane", rekao je Redfiled Odboru za zdravstvo senata SAD-a.