Dostupni linkovi

Godinu dana korona virusa u svijetu

Od izbijanja pandemije u zimu 2019. do januara 2021. oboljeli su registrovani u 191 zemlji i regiji.

  • Korona virus (SARS-CoV-2) pojavio se u Kini krajem 2019. Bolest koju izaziva naziva se Covid-19. Simptomi i posljedice koje izazivaju virus i bolest su brojne, a neke su ovišena temperatura i upala pluća. U u krajnjem je moguća i smrt.
  • U svijetu je na 13. januar 2021. bilo 91.691.962 zaraženih korona virusom, oporavilo se 50.729.800 ljudi, a od posljedica bolesti preminulo je 1.964.571, podaci su američkog Univerziteta Johns Hopkins.​
  • Najveći broj zaraženih na 13. januar 2021. bio je u SAD-u 22.846.796, Indiji 10.495.147, Brazilu 8.195.637, Rusiji 3.434.934, Velikoj Britaniji 3.173.274.
  • Broj preminulih do 13. januara 2021. bio je najveći u SAD-u 380.796, Brazilu 204.690, Indiji 151.529, Meksiku 135.682 i Velikoj Britaniji 83.342.
  • Korona virus dolazi iz porodice virusa koja je nazvana prema izgledu jer ima oblik krune. Iz iste grupe virusa su se razvili SARS i MERS, virusi koji su u prošlosti izazvali epidemiju.
  • Bolest koju ovaj virus izaziva zove se COVID-19.
  • Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za sprečavanje širenja infekcije su: redovno pranje ruku, prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja, temeljito kuhanje mesa i jaja, izbjegavanje bliskog kontakta sa osobama koje pokazuju simptome respiratornih oboljenja.
11:45 8.9.2020.

U Indiji najveći broj smrtnih slučajeva od korona virusa

Dezinfekcija javnog prostora, Indija
Dezinfekcija javnog prostora, Indija

Indija je u utorak zabilježila najviše smrtnih slučajeva od korona virusa u više od mjesec dana, čak i dok su se nove infekcije usporavale, pokazuju podaci Ministarstva zdravstva.

Ministarstvo je saopćilo da su od posljedica COVID-a 19 u posljednja 24 sata umrle 1.133 osobe, što je najviše od jula, a ukupni mortalitet porastao je na 72.775.

Indija je u ponedjeljak prestigla Brazil i postala zemlja s najviše slučajeva korona virusa izvan Sjedinjenih Država, a kumulativni broj slučajeva iznosi 4,28 miliona, prenosi Reuters.

10:47 8.9.2020.

U Hrvatskoj 204 nova slučaja, dvije osobe preminule

Zadar
Zadar

U posljednja 24 sata zabilježeno je 204 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2.529. Među njima su 303 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 23 pacijenta.

Dvije osobe su preminule.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 12.285 osoba zaraženih novim korona virusom, od kojih je 203 preminulo, a 9.553 se oporavilo.

U samoizolaciji je trenutno 8.608 osoba.

Do danas je ukupno testirano 196.966 osoba, od toga 3.813 u posljednja 24 sata.

10:10 8.9.2020.

Najnovije vijesti u Europi

Bilbao, Španjolska
Bilbao, Španjolska
  • Francuski ministar zdravstva Olivier Veran kaže da je porast broja zaraženih u ponedjeljak, 4.203, "zabrinjavajući". Međutim, naglasio je da stopa zaraze nije ni blizu toliko problematična kao tijekom početne faze pandemije.
  • Ukupan broj inficiranih u Španjolskoj dosegao je 525.549, prvu zemlja u EU u kojoj je broj zaraženih prešao pola milijuna. Ministarica vanjskih poslova Arancha Gonzalez Laya kaže da će se s približavanjem zime s Ujedinjenim Kraljevstvom otvoriti turistički koridor prema Kanarskim otocima.
  • Nizozemska TV anketa sugerira da je čak 74% mlađih od 35 godina psihički patilo od COVID-a 19. Stres, usamljenost i trajni umor najčešće su pritužbe.
  • Čini se da se bivši talijanski premijer Silvio Berlusconi oporavlja. U izvještajima se navodi da bi sljedeći tjedan mogao napustiti bolnicu u Milanu. On je prošlog tjedna primljen s dvostrukom upalom pluća.
08:58 8.9.2020.

Japanski dužnosnik: Olimpijske igre moraju se održati 2021. godine 'pod svaku cijenu'

Odbrojavanje do Olimpijskih igara, Tokio
Odbrojavanje do Olimpijskih igara, Tokio

Preuređene Olimpijske igre u Tokiju moraju se održati 2021. godine "pod svaku cijenu" 2021. godine, rekao je u utorak japanski ministar za Olimpijske igre Seiko Hašimoto.

Govoreći na konferenciji za novinare, Hašimoto je rekao da bi se Igre trebale održavati u korist sportaša, bez obzira na izazove koje predstavlja pandemija korona virusa.

Japanska vlada i Međunarodni olimpijski odbor donijeli su bez presedana odluku u ožujku da se Igre, koje su prvotno trebale započeti u srpnju, odgode zbog krize korona virusa do 2021. godine.

"Svi koji su uključeni u Igre rade zajedno na pripremama, a sportaši također ulažu znatne napore prema sljedećoj godini", rekao je Hašimoto novinaroma.

"Mislim da Igre moramo održati po svaku cijenu", dodao je. "Želim koncentrirati sve svoje napore na mjere protiv korona virusa."

Dužnosnici japanske vlade, lokalne vlade Tokija i organizacijskog odbora Olimpijskih igara sastali su se prvi put prošlog tjedna kako bi razvili korake za suzbijanje korona virusa na Igrama.

U intervjuu za Reuters u srpnju, izvršni direktor Tokija 2020. Toširo Muto rekao je da se organizatori pripremaju za održavanje Igara sljedeće godine, čak i ako globalna pandemija korona virusa ne bude bitno ublažena.

Organizatori razmatraju preko 200 prijedloga o tome kako se najbolje nositi s virusom, uključujući ublažavanje ograničenja putovanja za strane sportaše, antivirusne mjere u Sportskom selu i kako postupati sa gledateljima.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG