Od sutra za ulazak u Grčku obavezan i negativan test na korona virus
Ambasada Grčke u Beogradu je saopštila da od sutra, utorka, 14. jula, u 06.00 sati svi koji ulaze kopnenim putem, što je sada moguće samo preko prelaza Promahonas, na granici s Bugarskom, morati da imaju negativan test na korona virus urađen najkasnije 72 sata pre dolaska na granicu.
Za ulazak u Grčku je i dalje nužno popuniti "obrazac za lociranje putnika" - PLF (Passenger Locator Form) najkasnije 24 sata pre dolaska u Grčku. Do sada je trebalo da bude popunjen do 48 sati pre dolaska.
Ambasada upozorava da će u Grčkoj biti pojačana kontrola poštovanja sanitarnih mera.
Grčka vlada o tim merama zaštite javnog zdravlja odlučuje na osnovu epidemioloških podataka iz Grčke i zemalja odakle ili preko kojih dolaze putnici.
Cijene nafte u novom padu
Cijene nafte su u padu zbog rekordnog rasta broja zaraženih korona virusom tokom vikenda u SAD-u.
U Londonu je cijena sirove nafte brent iz Sjevernog mora manja za 53 centa ili 1,2 odsto i sada je 42,71 dolar po barelu.
U Njujorku je cijena sirove svijetle nafte pala za 64 centa ili za 1,61 odsto i iznosi 39,91 dolar po barelu.
Vanredna situacija u Armeniji produžena do 12. augusta
Armenija je produžila vanrednu situaciju uvedenu zbog pandemije korona virusa do 12. augusta.
Uprkos vanrednoj situaciji, skoro svi sektori privrede u Armeniji funkcioniraju pošto su firme ponovo otvorene početkom maja kako bi se izbjegao ekonomski kolaps.
Međutim, granice te zemlje i dalje su zatvorene, a blokirani su međunarodni letovi.
U Armeniji je registrirano 32.151 oboljelih od virusa i 573 sa smrtnim ishodom. Ova zemlja je najteže pogođena pandemijom u regionu Južnog Kavkaza.
Latinska Amerika druga po broju žrtava korona virusa
Region Latinske Amerike i Kariba je sa više od 144.000 umrlih postao drugi region nakon Evrope po broju žrtava korona virusa, podaci su agencije Frans pres.
Sa 144.758 umrlih do jutros u osam po GMT, u tom regionu je više žrtava nego u regionu SAD i Kanade gde su umrle 144.023 osobe, pa je sada po broju žrtava odmah iza Evrope sa 202.505 umrlih.
Brazil je najpogođenija zemlja tog regiona sa 72.100 umrlih i 1.864.681 zaraženim, potom dolazi Meksiko sa 35.006 žrtava, Peru sa 11.870 žrtava i Čile sa 6.979 umrlih.
Više od 3.370.000 zaraženih je registrovano u Latinskoj Americi, pa je drugi najpogođeniji region u svetu, odmah iza regiona SAD i Kanade gde ima više od 3.400.000 zaraženih.
Neki stručnjaci smatraju da zvanični podaci o broju umrlih od korona virusa u Latinskoj Americi ne predstavljaju pravu sliku pandemije i da je taj broj veći.