Dostupni linkovi

Godinu dana korona virusa u svijetu

Od izbijanja pandemije u zimu 2019. do januara 2021. oboljeli su registrovani u 191 zemlji i regiji.

  • Korona virus (SARS-CoV-2) pojavio se u Kini krajem 2019. Bolest koju izaziva naziva se Covid-19. Simptomi i posljedice koje izazivaju virus i bolest su brojne, a neke su ovišena temperatura i upala pluća. U u krajnjem je moguća i smrt.
  • U svijetu je na 13. januar 2021. bilo 91.691.962 zaraženih korona virusom, oporavilo se 50.729.800 ljudi, a od posljedica bolesti preminulo je 1.964.571, podaci su američkog Univerziteta Johns Hopkins.​
  • Najveći broj zaraženih na 13. januar 2021. bio je u SAD-u 22.846.796, Indiji 10.495.147, Brazilu 8.195.637, Rusiji 3.434.934, Velikoj Britaniji 3.173.274.
  • Broj preminulih do 13. januara 2021. bio je najveći u SAD-u 380.796, Brazilu 204.690, Indiji 151.529, Meksiku 135.682 i Velikoj Britaniji 83.342.
  • Korona virus dolazi iz porodice virusa koja je nazvana prema izgledu jer ima oblik krune. Iz iste grupe virusa su se razvili SARS i MERS, virusi koji su u prošlosti izazvali epidemiju.
  • Bolest koju ovaj virus izaziva zove se COVID-19.
  • Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za sprečavanje širenja infekcije su: redovno pranje ruku, prekrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kihanja, temeljito kuhanje mesa i jaja, izbjegavanje bliskog kontakta sa osobama koje pokazuju simptome respiratornih oboljenja.
21:08 2.6.2020.

Prvi koraci u Beogradskom zoo vrtu

Prvi koraci u Beogradskom zoo vrtu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Najduže zatvaranje beogradskog zoološkog vrta u istoriji nije sprečilo njegove stanovnike da prve postpandemijske posetioce obraduju prinovama.

20:00 2.6.2020.

U S. Makedoniji novi talas zaraze: Umro još jedan s korona virusom, 76 novih slučajeva

Skoplje, 23. april
Skoplje, 23. april

U Severnoj Makedoniji je umro još jedan pacijent sa korona virusom i registrovano je 76 novih slučajeva zaraze, objavio je ministar zdravlja, Venko Filipče.

Ukupan broj umrlih od bolesti COVID-19 porastao je na 141, a broj dijagnostikovanih slučajeva od početka epidemije na 2.391.

Institut za javno zdravlje je registrovao još 26 pacijenta koji su ozdravili i broj izlečenih je povećan na 1.595, dok je aktivnih slučajeva 655, naveo je ministar.

Filipče je na Fejsbuku napisao da zdravstveni sistem Severne Makedonije "ima kapacitet da se izbori sa ovim talasom" povećanja broja zaraženih od pre nekoliko dana.

Ali, ukazao je on, "postoji suštinska razlika između prvog i ovog talasa", jer "sada imamo resurse: ozbiljno nadograđen zdravstveni sistem u pogledu kapaciteta za smeštaj, medicinske opreme i znanja zdravstvenih radnika".

Broj novozaraženih korona virusom u Severnoj Makedoniji počeo je da raste krajem maja, što se smatra posledicom nepoštovanja sanitarnih mera i grupnih večera tokom proslave Ramazana.

Tako je, posle prvobitnog smanjenja broja obolelih, 29. maja registrovan prvi veći porast na 59 novih slučajeva, da bi juče broj novozaražanih dostigao 89, što je među navećim brojevima od početka epidemije.

19:58 2.6.2020.

Moguće ponovo uvođenje blokada u Jermeniji

Jermenija će možda morati da uvede novu potpunu blokadu ukoliko ljudi ne budu poštovali pravila o higijeni, rekao je premijer te zemlje Nikol Pašinjan nakon što je broj zaraženih korona virusom prešao 10.000.

Pašinjan, koji je pozitivan na virus, kao i članovi njegove porodice, upozorio je da bi nova blokada mogla da izazove težu ekonomsku krizu.

"Ili nećemo poštovati pravila i uvešćemo potpunu zabranu praćenu policijskim časom, izazvaćemo nove društvene i ekonomske šokove ili ćemo sarađivati i preuzeti kontrolu nad situacijom i postići brze rezultate", naglasio je Pašinjan.

U Jermeniji je 14. maja produžena vanredna situacija za mjesec dana nakon što je broj zaraženih počeo da raste krajem aprila.

Uprkos produženju vanredne situacije, obdaništa, tržni centri i teretane su ponovo otvoreni i obnovljen je javni prevoz. Maske su obavezne na javnim mjestima.

U Jermeniji je danas registrovano rekordnih 517 novozaraženih virusom, čime je broj povećan na 10.009. Umrlo je 158 osoba.

19:53 2.6.2020.

SZO pohvalio uspjeh u borbi protiv korona virusa

Podgorica, 25. maj
Podgorica, 25. maj

Status korona free ili status bez aktivnih slučajeva oboljelih Crna Gora je već ostvarila i postigla, što potvrđuju raspoloživi podaci Instituta za javno zdravlje (IJZ), kazala je za Radio Slobodna Evropa šefica Kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u Crnoj Gori, Mina Brajović.

„Upravo iz razloga što već jedan duži vremenski period u Crnoj Gori nema i nije bilo novih slučajeva obolijevanja. Osobe koje su bile oboljele su gotovo sve izliječene osim, u manjem broju slučajeva gdje je oboljenje na žalost završilo smrtnim ishodom“, kaže Brajović.

Brajović je pohvalila crnogorski uspjeh u borbi protiv korona virusa i naglasila da je zahvaljujući energičnim mjerama „Crna Gora izašla kao pobjednik u prvom poluvremenu“ borbe protiv COVID 19.

Brajović smatra da nadležni u Crnoj Gori moraju biti na oprezu jer je svijet i dalje u fazi pandemije.

„Moramo da imamo na umu činjenicu da je virus tu, pored nas. I drugo, moramo da imamo na umu da podaci iz globalnog sistema nadzora SZO ukazuju da veliki broj nedetektovanih slučajeva infekcije postoji i dalje, sa tim blagim simptomima. Upravo zbog toga jedna od ključna preporuka SZO vlastima jeste da je neophodno nastaviti agresivno i energično sa detektovanjem, testiranjem i praćenjem kontakata“, smatra Brajović.

Pročitajte: Crna Gora proglasila kraj epidemije

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG