SZO: Nestašica zaštitne opreme za medicinsko osoblje pretnja za ceo svet
Nestašica zaštitne opreme za medicinsko osoblje predstavlja "neposrednu pretnju" svetu u borbi protiv korona virusa, izjavio je večeras generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Grebejesus.
"Hronična nestašica lične zaštitne opreme sada predstavlja jednu od najneposrednih pretnji za našu kolektivnu sposobnost da spasimo živote", rekao je Grebejesus na video konferenciji za novinare u Ženevi.
Prema njegovim rečima, ako je medicinsko osoblje izloženo riziku, onda su svi izloženi riziku.
U svetu je zaraženo 576.859 osoba od korona virusa, a 26.455 ih je preminulo, podaci su Univerziteta Džon Hopkins.
Godfri: Srbija dobija deo pomoći SAD za borbu protiv korone
Ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri izjavio je da će Srbija dobiti deo novca iz fonda od 274 miliona dolara koji su SAD izdvojile kao pomoć zemljama sa hitnim medicinskim potrebama u borbi protiv pandemije novog korona virusa i da je vlada Srbije već dostavila spisak onoga što je najpotrebnije.
U video poruci postavljenoj na Fejsbuk stranici ambasade SAD u Srbiji, Godfri je rekao da se pozivu za pomoć Srbiji odazvala i EU i da će posle prve isporuke 26. marta uveče u Beograd stići još četiri isporuke pomoći EU.
Godfri je podsetio da je državni sekretar SAD Majk Pompeo najavio da će vlada SAD izdvojiti 274 miliona dolara pomoći za 64 države sveta koje su najugroženije u borbi protiv kovid-19.
„Drago mi je što mogu da vas obavestim da će u Srbiju stići deo toga novca“, rekao je Godfri.
Oko 577 hiljada zaraženih od korona virusa, 26.455 preminulo
U svetu je zaraženo 576.859 osoba od korona virusa, a 26.455 ih je preminulo, podaci su Univerziteta Džon Hopkins.
Najviše je inficiranih u SAD – 94.238, zatim Italiji 86.498, Kini 81.897, Španiji 64.059, Nemačkoj 49.344, Iranu 32.332.
Najviše je preminulih u Italiji 9.134, zatim u Španiji 4.934, Kini 3.174, te u Iranu 2.378
Do sada se oporavilo 128.377 inficiranih.
U Sarajevo sletio avion sa bh. državljanima iz Rima
Avion iz Rima u kome se nalazi 47 državljana Bosne i Hercegovine koji su evakuirani iz Italije, sletio je na sarajevski aerodrom, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Granične policije Bosne i Hercegovine.
„Avion je sletio u 18.50. Postavljen je medicinski šator na aerodromsku pistu tako da ce putnici nakon obavljene trijaže, bez ulaska u aerodromsku zgradu biti upućeni u studentski dom na Bjelavama“, kazao je za RSE Svevlad Hoffman, savjetnik ravnatelja Granične policije Bosne i Hercegovine.
Franka Vican, glasnogovornica Granične policije Bosne i Hercegovine za RSE je navela da su imali najavu da će iz Italije doći 51 osoba, ali su četiri osobe odustale od leta. Svih 47 osoba će nakon izvršenih provjera biti „biti upućeno na dalje preglede“.