Dostupni linkovi

Kina u vrhu po falsifikovanim proizvodima i pirateriji kaže izvještaj SAD


Jeftini falsifikovani proizvodi. (Ilustracija)
Jeftini falsifikovani proizvodi. (Ilustracija)

Kina prednjači u svijetu po falsifikovanim i piratskim proizvodima, saopštila je kancelarija američke trgovinske politike (USTR).

Predstavnica USTR Ketrin Taj navela je u izvještaju u utorak 31. januara, da je najpopularnija kineska aplikacija za ćaskanje WeChat, identifikovana kao "jedna od najvećih platformi za falsifikovanu robu", objavio je Rojters.

"Falsifikovana i piratska roba iz Kine, zajedno sa pretovarenom robom iz Kine u Hong Kong, činila je 75 odsto vrijednosti krivotvorene i piratske robe koju je zaplijenila američka carina i granična zaštita 2021. godine", navodi se u najnovijem izvještaju američke Vlade o "ozloglašenim tržištima."

Vlada SAD je identifikovala 39 onlajn i 33 fizička tržišta koja su navodno uključena u, ili omogućavaju, značajno falsifikovanje zaštitnih znakova ili pirateriju.

„Ovim je identifikovan i ekosistem e-trgovine WeChat kao jedne od najvećih platformi za falsifikovanu robu u Kini“, dodaje se u saopštenju.

Kina - prodaja raznih vrsta falsifikovanih naočara svjetskih brendova.
Kina - prodaja raznih vrsta falsifikovanih naočara svjetskih brendova.

WeChat je najpopularnija kineska aplikacija za ćaskanje sa više od milijardu aktivnih korisnika i u vlasništvu je kineske tehnološke firme Tencent Holdings Limited.

U izvještaju se navodi da je WeChat obezbijedio ekosistem za e-trgovinu koji je olakšao distribuciju i prodaju falsifikovanih proizvoda korisnicima cjelokupne WeChat platforme.

Kineska onlajn tržišta AliEkpress, Baidu Vangpan, DHGate, Pinduoduo i Taobao takođe ostaju dio ozloglašene liste tržišta.

Vlada SAD je početkom 2022. na svoju listu ozloglašenih tržišta dodala sajtove za e-trgovinu kojima upravljaju Tencent i kineski tehnološki gigant Alibaba Group Holding Ltd.

„Lista ozloglašenih tržišta je važan alat koji podstiče privatni sektor i naše trgovinske partnere da preduzmu mjere protiv ovih štetnih praksi“, rekla je Taj u utorak 31. januara.

Kineska Vlada je rekla da se ne slaže sa SAD i nazvala neodgovornom odluku američke Vlade da na listu ozloglašenih uvrsti neke sajtove za e-trgovinu.

Kompanija Tencent je tada takođe saopštila da se ne slaže sa odlukom američkih vlasti.

A kompanija Alibaba je navela "da će nastaviti da radi sa vladinim agencijama na rješavanju zabrinutosti oko zaštite intelektualne svojine na svim svojim platformama".

XS
SM
MD
LG