Dostupni linkovi

Iranski šef diplomatije kaže da je američko bombardovanje ozbiljno oštetilo Fordow

Prethodni slajd
Naredni slajd

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi izjavio je u intervjuu za CBS News da je američko bombardiranje ključnog iranskog nuklearnog postrojenja Fordow "ozbiljno i opsežno" oštetilo postrojenje.

"Niko ne zna tačno šta se dogodilo u Fordowu. Međutim, ono što do sada znamo je da su postrojenja ozbiljno i opsežno oštećena", rekao je Araghchi u intervjuu, koji je emitiran 1. jula.

"Organizacija za atomsku energiju Islamske Republike Iran trenutno provodi potrebne procjene i istrage, a njen izvještaj će biti podnesen vladi", naveo je Araqchi.

Prethodno je u nedjelju Washington Post izvijestio, pozivajući se na četiri izvora upoznata s povjerljivim informacijama u američkoj vladi, da su presretnute iranske komunikacije potcijenile obim štete koju su američki napadi nanijeli iranski nuklearni program.

Predsjednik SAD-a Donald Trump više je puta rekao da su napadi "potpuno uništili iranski nuklearni program", ali američki zvaničnici priznaju da će trebati vremena da se u potpunosti procijeni obim štete koju su američki vojni napadi na iranske nuklearne lokacije.

Prije Araqchija, portparolka iranske vlade Fatemeh Mohajerani takođe je u utorak, 1. jula, na sastanku s novinarima, odgovarajući na pitanje o njenom mišljenju o izjavama Donalda Trumpa o "uništavanju iranskih nuklearnih postrojenja", izjavila: "Da, naša nuklearna postrojenja su ozbiljno oštećena."

U intervjuu za CBS News, iranska ministrica vanjskih poslova nazvala je iranski nuklearni program "izvorom nacionalnog ponosa i časti" i naglasila: "Nije kao da iko može napustiti ovu industriju. Definitivno će biti sačuvana i mi ćemo definitivno raditi na njenom očuvanju."

Novi snimci otkrivaju aktivnost na iranskom nuklearnom postrojenju Fordow

Lokalitet Fordow, zakopan u planini u blizini Qoma, oko 60 milja jugozapadno od Teherana, bombardovale su Sjedinjene Američke Države 22. juna.
1/3 Lokalitet Fordow, zakopan u planini u blizini Qoma, oko 60 milja jugozapadno od Teherana, bombardovale su Sjedinjene Američke Države 22. juna.
Nove Maxar satelitske slike, snimljene 29. juna, prikazuju dizalice i ljude koji rade na kompleksu za obogaćivanje urana Fordow, nakon američkih i izraelskih zračnih napada. Vozila se takođe vide ispod grebena i parkirana su duž pristupne staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Ulazi u tunele kompleksa za obogaćivanje uranijuma, Fordow 29. juna 2025.
2/3 Ulazi u tunele kompleksa za obogaćivanje uranijuma, Fordow 29. juna 2025.
Nove Maxar satelitske slike, snimljene 29. juna, prikazuju dizalice i ljude koji rade na kompleksu za obogaćivanje urana Fordow, nakon američkih i izraelskih zračnih napada. Vozila se takođe vide ispod grebena i parkirana su duž pristupne staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Izgleda kao da kran radi na ulazu u okno/rupu.
3/3 Izgleda kao da kran radi na ulazu u okno/rupu.
Nove Maxar satelitske slike, snimljene 29. juna, prikazuju dizalice i ljude koji rade na kompleksu za obogaćivanje urana Fordow, nakon američkih i izraelskih zračnih napada. Vozila se takođe vide ispod grebena i parkirana su duž pristupne staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Prethodni slajd
Naredni slajd
XS
SM
MD
LG