Dostupni linkovi

Teheran neće odustati od nuklearnog programa, poručuje iranski šef diplomatije

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi

Iran ne planira odustati od svog nuklearnog programa, uključujući obogaćivanje uranija, unatoč velikoj šteti nanesenoj njegovim središtima kao rezultat američkih napada prošlog mjeseca, rekao je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi.

U intervjuu za američki televizijski kanal Fox News, Araghchi je rekao da je obogaćivanje uranija za sada zaustavljeno jer je "šteta ozbiljna i teška".

"Ali, naravno, ne možemo odustati od obogaćivanja, jer je to postignuće naših znanstvenika", rekao je, smatrajući cijeli ovaj proces "nacionalnim ponosom".

Prema njegovim riječima, svaki nuklearni sporazum koji se može postići mora uključivati i pravo na obogaćivanje uranija.

Na pitanje je li obogaćeni uranija negdje uskladišten od napada, Araghchi je rekao da "nema detaljnih informacija", ali da Iranska organizacija za atomsku energiju pokušava "napraviti procjene što se točno dogodilo s obogaćenim materijalom".

Washington je 22. juna bombardirao tri nuklearna objekta u Iranu u znak podrške 12-dnevnoj vojnoj ofanzivi Izraela.

Novi snimci otkrivaju aktivnost na iranskom nuklearnom postrojenju Fordow

Lokalitet Fordow, zakopan u planini u blizini Qoma, oko 60 milja jugozapadno od Teherana, bombardovale su Sjedinjene Američke Države 22. juna.
1/3 Lokalitet Fordow, zakopan u planini u blizini Qoma, oko 60 milja jugozapadno od Teherana, bombardovale su Sjedinjene Američke Države 22. juna.
Nove Maxar satelitske slike, snimljene 29. juna, prikazuju dizalice i ljude koji rade na kompleksu za obogaćivanje urana Fordow, nakon američkih i izraelskih zračnih napada. Vozila se takođe vide ispod grebena i parkirana su duž pristupne staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Ulazi u tunele kompleksa za obogaćivanje uranijuma, Fordow 29. juna 2025.
2/3 Ulazi u tunele kompleksa za obogaćivanje uranijuma, Fordow 29. juna 2025.
Nove Maxar satelitske slike, snimljene 29. juna, prikazuju dizalice i ljude koji rade na kompleksu za obogaćivanje urana Fordow, nakon američkih i izraelskih zračnih napada. Vozila se takođe vide ispod grebena i parkirana su duž pristupne staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Izgleda kao da kran radi na ulazu u okno/rupu.
3/3 Izgleda kao da kran radi na ulazu u okno/rupu.
Nove Maxar satelitske slike, snimljene 29. juna, prikazuju dizalice i ljude koji rade na kompleksu za obogaćivanje urana Fordow, nakon američkih i izraelskih zračnih napada. Vozila se takođe vide ispod grebena i parkirana su duž pristupne staze koja je izgrađena za pristup lokaciji.
Prethodni slajd
Naredni slajd

Američka vojska je također ciljala glavni centar za obogaćivanje urana, Fordow, koji se nalazi južno od Teherana.

Predsjednik SAD-a Donald Trump je više puta izjavio da su napadi bili uspješni i da su sva tri iranska objekta "potpuno uništena".

Izjave iranskog ministra dolaze u trenutku kada se očekuje da će Teheran održati nove razgovore o svom nuklearnom programu s Njemačkom, Francuskom i Ujedinjenim Kraljevstvom. Razgovori će se održati u petak u Istanbulu.

Što se tiče pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama o regionalnim uštedama, Araghchi je rekao da je Iran otvoren za razgovore, ali "ne direktno u ovom periodu".

Rekao je da je Teheran spreman poduzeti bilo kakvu akciju koja doprinosi izgradnji povjerenja kako bi dokazao da je nuklearni program u mirnodopske svrhe u zamjenu za ukidanje američkih sankcija.

Iranski ministar je priznao da će Iran nastaviti razvijati i proizvoditi rakete.

Uprkos značajnom broju raketa usmjerenih prema Izraelu tokom 12-dnevnog sukoba, Araghchi je tvrdio da Iran još uvijek ima "određenu količinu raketa za zaštitu".

XS
SM
MD
LG