Tramp brani sporazum sa Iranom, kritičare nazvao 'ljubomornim ili glupim'
Predsednik SAD Donald Tramp brani mirovni sporazum sa Iranom uoči razgovora o sprovođenju memoranduma o razumevanju između Teherana i Vašingtona u Švajcarskoj, i napada kritičare tog dogovora.
Na platformi Truth Social 18. juna, dan nakon potpisivanja sporazuma, Tramp je napisao: "Ove budale, koje misle da nisam bio dovoljno oštar prema Iranu – dok je berza upravo dostigla rekordni nivo, a cene nafte ‘padaju’ – ili su ljubomorni, loši ljudi ili glupi.“
Od kada su Iran i Sjedinjene Države 17. juna objavili da su postigli sporazum o okončanju rata, cene nafte naglo su pale na globalnim tržištima, dok su cene akcija porasle u mnogim delovima sveta, a američki berzanski indeksi dostigli rekordne nivoe.
Nastavljajući taj trend, cene sirove nafte pale su za više od 3 odsto 18. juna, pri čemu je cena nafte West Texas Intermediate pala ispod 75 dolara po barelu.
Istovremeno, kritike sporazuma u SAD se pojačavaju, a pojedini republikanski političari dovode u pitanje njegove odredbe. Reakcije u Izraelu takođe su uglavnom negativne.
Trampov sporazum sa Iranom i nuklearni dogovor iz 2015: U čemu je razlika ovog puta?
Sporazum između SAD i Irana o okončanju sukoba i ponovnom otvaranju Ormuskog moreuza neizbežno se poredi sa Zajedničkim sveobuhvatnim akcionim planom (JCPOA) iz 2015, koji je sa Teheranom postigla administracija tadašnjeg predsednika SAD Baraka Obame.
Taj sporazum oštro je kritikovao njegov naslednik Donald Tramp, koji je 2018. tokom odlučio da se SAD povuče iz sporazuma. Tramp je više puta tvrdio da će njegov sporazum biti bolji, iako tekst koji je potpisao u Versaju nije konačan i ostavlja mnoga pitanja o kojima će se pregovarati narednih 60 ili više dana.
"Da je bilo lako, rešili bismo to još pre, znate, dva rata", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Najsan (Naysan) Rafati, viši analitičar za Iran u Međunarodnoj kriznoj grupi, aludirajući i na prošlogodišnji dvanaestodnevni rat u junu i na ovogodišnje sukobe koji su ponovo izbili nakon američko-izraelskih vazdušnih napada 28. februara.
"Temelji iranskog nuklearnog programa od prošlog juna značajno su se promenili u odnosu na vreme kada je važio JCPOA", dodao je on.
Više čitajte ovde.
Međunarodna agencija za energiju: Zatvaranje Ormuskog moreuza promenilo percepciju energetske bezbednosti
Izvršni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol pozdravio je privremeni sporazum kojim je okončan sukob sa Iranom i pozvao da se Ormuski moreuz ponovo otvori "bez postavljanja uslova", kako bi se obnovilo poverenje na globalnim energetskim tržištima.
Govoreći na skupu u Istanbulu 18. juna, Birol je rekao da više zemalja preispituje svoje energetske politike nakon što je zatvaranje ovog strateškog plovnog puta tokom sukoba ukazalo na njegovu ranjivost na buduće poremećaje.
Sporazum između SAD i Irana predviđa ponovno otvaranje moreuza, kroz koji inače prolazi oko petine svetskih isporuka nafte i gasa, kao i ukidanje američke pomorske blokade Irana, što bi moglo da okonča poremećaj koji je, prema proceni IEA, blokirao više od 14 miliona barela dnevne proizvodnje nafte sa Bliskog istoka.
Birol je naveo da će agencija sa vladama razgovarati o novim strategijama energetske bezbednosti, upozorivši da je kriza temeljno izmenila način na koji se posmatraju globalni transportni pravci.
"Vaza je razbijena", rekao je. "Sada svi akteri znaju da je Ormuski moreuz jednom bio zatvoren i da može ponovo biti zatvoren."
UN-ov nadzorni organ za nuklearnu energiju spreman da radi sa SAD i Iranom na sprovođenju sporazuma
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da je spremna da započne rad na sprovođenju sporazuma između SAD i Irana potpisanog 17. juna, u kom je Teheran pristao da smanji svoj obogaćeni uranijum u zamenu za ekonomske ustupke.
Generalni direktor IAEA Rafael Grosi (Grossi) izjavio je 18. juna da će ta agencija sarađivati sa američkim i iranskim zvaničnicima na definisanju "konkretnih koraka" potrebnih za realizaciju sporazuma.
Prema sporazumu, zalihe obogaćenog uranijuma u Iranu mogle bi da se smanje putem "razblaživanja na licu mesta uz nadzor IAEA", čime se ova agencija UN-a stavlja u središte procesa verifikacije.
Grosi je ovaj proces opisao kao izuzetno složen i ocenio da uloga IAEA u memorandumu o razumevanju između Teherana i Vašingtona potvrđuje njen kredibilitet i stručnost. Pozdravio je sporazum rečima: "Mislim da je dobro što memorandum postoji."
"Sada počinje tehnički rad", dodao je.
Sporazum je zamišljen kao privremeno rešenje dok se nastavljaju širi pregovori o budućnosti iranskog nuklearnog programa.