Dostupni linkovi

Žena u Teheranu prolazi pored antiizraelskog murala, 26. maj 2026.
Žena u Teheranu prolazi pored antiizraelskog murala, 26. maj 2026.

Uživo SAD navode da su izvele samoodbrambene udare na jugu Irana

  • Iran je optužio SAD za "flagrantno kršenje" primirja u proteklih 48 sati.
  • Američka vojska saopštila je da je 25. maja izvela "samoodbrambene" udare na jugu Irana, gađajući pozicije za lansiranje raketa i iranske čamce koji su navodno pokušavali da postave mine u blizini ključnih plovnih ruta.
  • Predsednik SAD Donald Trump izjavio je da će sporazum s Iranom biti "odličan i značajan ili neće biti sporazuma".
  • Teheran i Vašington su postigli napredak u razgovorima o mogućem sporazumu, saopštilo je iransko Ministarstvo spoljnih poslova, upozoravajući, međutim, da sporazum i dalje nije blizu.
08:10 24.4.2026.

SAD nude nagradu od 10 miliona dolara za vođu iračke grupe koju podržava Iran

Američki Stejt department ponudio je do 10 miliona dolara za informacije koje vode do Hašima Finjana Rahima el Saradžija, vođe iračke oružane grupe Kataib Sajid el Šuhada koju podržava Teheran, a koju Vašington smatra terorističkom organizacijom.

Američki zvaničnici optužili su grupu za ubijanje iračkih civila i napade na američke diplomatske objekte, baze i osoblje u Iraku i Siriji.

El Saradži je takođe član vladajućeg šiitskog saveza Koordinacioni okvir.

Ranije ovog meseca, Vašington je objavio sličnu nagradu za vođu Kataib Hezbolaha, optuženog da je prošlog meseca oteo američku novinarku Šeli Kitelson na nedelju dana.

Izvor AFP
08:05 24.4.2026.

Rubio rekao da se SAD ne protive učešću Irana na Svetskom prvenstvu

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je u četvrtak da američka vlada nema primedbi na učešće Irana na Svetskom prvenstvu u fudbalu 2026, uprkos oružanom sukobu koji se vodi između dve zemlje.

"Niko iz SAD im nije rekao da ne mogu da dođu", rekao je Rubio novinarima, dodajući, međutim, da igračima neće biti dozvoljeno da sa sobom dovedu ljude koji imaju veze s iranskim Korpusom islamske revolucionarne garde (IRCG).

"Problem s Iranom ne bi bili njihovi sportisti. Bili bi to neki drugi ljudi koje bi želeli da dovedu sa sobom, od kojih neki imaju veze s IRCG-om. Možda nećemo moći da ih pustimo unutra, ali ne i same sportiste", rekao je Rubio.


Iranski fudbaleri slave pobedu nad Velsom u utakmici kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, Doha, 25. novembar 2022.
Iranski fudbaleri slave pobedu nad Velsom u utakmici kvalifikacija za Svetsko prvenstvo, Doha, 25. novembar 2022.

"Ne mogu dovesti gomilu terorista IRCG-a u našu zemlju i pretvarati se da su novinari i sportski treneri", dodao je Rubio.

Vašington je označio IRCG kao stranu terorističku organizaciju.

Paolo Zampoli, specijalni izaslanik SAD u Italiji, predložio je da italijanski tim – koji se nije kvalifikovao za turnir – zameni Iran na Svetskom prvenstvu.

Taj predlog su brzo odbacili italijanska vlada i zvaničnici FIFA.

Iran je posle početka rata s Izraelom i SAD tražio od FIFA da premesti tri grupne utakmice tima iz SAD u Meksiko, ali je zahtev odbijen.

Iran bi trebalo da odigra svoje tri grupne utakmice u SAD – počevši od susreta protiv Novog Zelanda u Los Anđelesu 15. juna.

Izvori Reuters i AFP
07:53 24.4.2026.

Tramp izjavio da je izraelsko-libanski prekid vatre produžen za tri nedelje, iako se nasilje pojačava

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da će prekid vatre između Izraela i Libana biti produžen za tri nedelje, uprkos obnovi nasilja duž granice dve zemlje.

Tramp je u četvrtak na Truth Social posle sastanka s izaslanicima dve zemlje naveo "sastanak je prošao veoma dobro".

"Sjedinjene Države će sarađivati sa Libanom kako bi mu pomogle da se zaštiti od Hezbolaha. Primirje između Izraela i Libana biće produženo za tri nedelje", dodao je on.

Primirje je trebalo da se završi u nedelju.

Predsednik SAD Donald Tramp 23. aprila govori u Ovalnom kabinetu Bele kuće, dok iza njega stoje potpredsednik Džej Di Vens i državni sekretar Marko Rubio.
Predsednik SAD Donald Tramp 23. aprila govori u Ovalnom kabinetu Bele kuće, dok iza njega stoje potpredsednik Džej Di Vens i državni sekretar Marko Rubio.

Hezbolah, militantnu grupu i politička stranka koja kontroliše veći deo juga Libana i kojeg podržava Iran, SAD smatraju terorističkom organizacijom, dok je EU stavila na crnu listu samo njegovo oružano krilo.

Libanska vlada nije aktivni učesnik u sukobu i obećala je da će razoružati Hezbolah.

Tramp je rekao da se raduje što će "u bliskoj budućnosti" ugostiti izraelskog premijera Bendžamina Netanjahua i libanskog predsednika Džozefa Auna.

Tramp, potpredsednik Džej Di Vens i državni sekretar Marko Rubio, zajedno s američkim ambasadorima u Izraelu i Libanu, bili su među onima koji su se sastali s "visokim predstavnicima" Izraela i Libana, rekao je američki predsednik.

Libanska ambasadorka u SAD Nada Hamadeh Moavad i izraelski ambasador u SAD Jehiel Lajter predstavljali su svoje zemlje u razgovorima.

Produženje prekida vatre je najavljeno dok je nasilje izbilo u blizini izraelsko-libanske granice, gde su obe strane pucale jedna na drugu posle optužbi za kršenje desetodnevnog primirja.

22:33 23.4.2026.

Trump isključio upotrebu nuklearnog oružja protiv Irana

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je isključio mogućnost upotrebe nuklearnog oružja protiv Irana, poručivši novinarima da "ne žure" s pitanjima o tome koliko je spreman čekati na mirovni sporazum, dok rat ulazi u 54. dan.

"Zašto bih koristio nuklearno oružje? Već smo ih, na potpuno konvencionalan način, razorili bez njega", rekao je Trump novinarima 23. aprila u Bijeloj kući, odgovarajući na pitanje da li bi posegnuo za takvim oružjem.

"Ne, ne bih. Nuklearno oružje nikada ne bi smjelo biti upotrijebljeno od bilo koga", dodao je Trump, koji je ranije prijetio da će "izbrisati iransku civilizaciju" ako iranski lideri ne pristanu na mirovni sporazum sa Sjedinjenim Državama.

Trump je također rekao da bi, ako bi to želio, mogao postići mirovni sporazum s Teheranom "odmah", ali da želi dogovor koji će trajati.

"Želim napraviti najbolji dogovor. Mogao bih napraviti dogovor odmah… ali to ne želim. Želim da bude trajan", rekao je.

Govoreći o vojnim kapacitetima Irana, Trump je izjavio: "Njihova mornarica je gotova. Njihovo ratno zrakoplovstvo je uništeno, njihova protivavionska odbrana je nestala… možda su se malo naoružali tokom dvosedmične pauze, ali ćemo to riješiti za jedan dan, ako jesu."

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG