Dostupni linkovi

Izraelska samohodna haubica puca prema južnom Libanu s položaja na sjeveru Izraela 26. marta.
Izraelska samohodna haubica puca prema južnom Libanu s položaja na sjeveru Izraela 26. marta.

Trump još jednom odgodio planirane napade na iranske elektrane

  • Specijalni izaslanik SAD‑a Steve Witkoff rekao je 26. marta da su Sjedinjene Države predstavile Iranu "akcioni plan od 15 tačaka" kao osnovu za pregovore o okončanju trenutnog sukoba, dodajući da postoje znakovi da je Teheran zainteresovan za postizanje sporazuma.
  • Izraelski ministar odbrane Israel Katz kaže da je u izraelskom zračnom napadu ubijen Alirezau Tangsirija, komandant mornarice Iranske revolucionarne garde.
  • Američki predsjednik Donald Trump tvrdi da iranski pregovarači trebaju "uskoro postati ozbiljni" u razgovorima o okončanju američko‑izraelskih zračnih udara "prije nego što bude prekasno".
  • Njemački ministar odbrane Boris Pistorius izjavio je da je diplomatsko rješenje rata u Iranu potrebno "što je prije moguće", nazvavši sukob "katastrofom".
12:23 23.3.2026.

Tramp: SAD i Iran imali 'produktivne razgovore', naložio sam obustavu na iransku energetsku strukturu na pet dana

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su SAD i Iran prethodna dva dana vodili "produktivne razgovore" o rešenju njihovih neprijateljstava i da je naložio Ministarstvu odbrane da na pet dana obustavi vojne udare na iranske elektrane i energetsku infrastrukturu dok se nastavljaju razgovori.

"Sa zadovoljstvom izveštavam da su Sjedinjene Američke Države i zemlja Iran tokom poslednja dva dana imale veoma dobre i produktivne razgovore o kompletnom i potpunom rešenju naših neprijateljstava na Bliskom istoku", naveo je Tramp na Truth Social.

"Na osnovu duha i tona ovih dubokih, detaljnih i konstruktivnih razgovora, koji će se nastaviti tokom nedelje, dao sam sam instrukcije Ministarstvo rata da odloži sve vojne udare na iranske elektrane i energetsku infrastrukturu na period od pet dana, u zavisnosti od uspeha tekućih sastanaka i diskusija", dodao je Tramp.

Više čitajte OVDE

11:57 23.3.2026.

Kremlj negirao navode o dogovoru sa Sjedinjenim Državama o zaustavljanju dijeljenja obavještajnih podataka s Iranom

Kremlj je opovrgnuo izvještaj medijske kuće Politico da je ponudio sporazum sa Sjedinjenim Državama po kojem bi prestao dijeliti obavještajne podatke s Iranom ako Washington prestane dijeliti takve informacije s Ukrajinom.

"Svakako smo vidjeli ovaj izvještaj. On spada u kategoriju neistinitih, ili bolje rečeno, lažnih", rekao je u ponedjeljak portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u Moskvi.

Politico je tokom vikenda citirao izvore koji su rekli da je ruski predsjednički izaslanik Kiril Dmitriev ponudio sporazum tokom sastanka s američkim predsjedničkim izaslanikom Steveom Witkoffom u Miamiju.

Politico je rekao da su Sjedinjene Države odbile prijedlog. Dmitriev je ranije u objavi na X napisao da je izvještaj "lažan".

Peskov je u ponedjeljak rekao i da Rusija poziva na "političko i diplomatsko" rješenje rata na Bliskom istoku nakon ultimatuma američkog predsjednika Donalda Trumpa kojim od Irana traži ponovno otvaranje Ormuskog moreuza.

"Vjerujemo da situacija treba da se preusmjeri prema političkom i diplomatskom rješenju", rekao je Peskov.

"To je jedino što može efikasno da pridonese smirivanju katastrofalno napete situacije koja se sada razvila u regionu", dodao je.

11:28 23.3.2026.

Starmer: Nema procjene da su iranski projektili usmjereni prema Ujedinjenom Kraljevstvu

Nema "nikakve procjene" da su iranski projektili usmjereni prema Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je Keir Starmer.

Upitan da li se Ujedinjeno Kraljevstvo nalazi unutar dometa nakon pokušaja napada na ostrvo Diego Garcia, britanski premijer odgovorio je: "Stalno provodimo procjene kako bismo ostali sigurni i nema nikakve procjene da smo na bilo koji način meta takvog napada".

"Ali, naravno, moj je posao pobrinuti se da su britanski interesi i britanski životi uvijek na prvom mjestu", dodao je.

Istakao je da je potrebna "deeskalacija".

"Zato smo prošle sedmice imali izjavu niza zemalja o tome što trebamo učiniti u vezi s Ormuskim moreuzom, što očito zahtijeva pažljivu koordinaciju i izvediv plan. Vrlo je važno da branimo svoje interese, da branimo britanske živote, ali bez uvlačenja u rat, i to je jasna granica koju sam postavio", poručio je.

11:03 23.3.2026.

Iranski dalekometni napad na Dijego Garsiju stavio Evropu u stanje visoke pripravnosti

Evropske su dale sve od sebe da se ne upletu previše u rat SAD i Izraela protiv, koji je sada u četvrtoj nedelji. One su razmatrale da li da pomognu u deblokiranju Ormuskog moreuza, ali su navele da će to učiniti tek posle prekida vatre i poželjno uz mandat Ujedinjenih nacija.

Međutim, 21. marta pretnja se približila kada je Iran dokazao da njegove rakete imaju potencijal da dosegnu evropske gradove.

Teheran je ispalio dve balističke rakete prema Dijego Garsiji – zajedničkoj američko-britanskoj bazi u Indijskom okeanu, oko 4.000 kilometara od iranske teritorije – što je naglo privuklo pažnju zvaničnika u Briselu i šire.

Iran je pod vladavinom pokojnog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija održavao ograničenje dometa svojih balističkih raketa na 2.000 kilometara.

Više čitajte OVDE

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG