Dostupni linkovi

Iranci u srpskoj 'igri' za ulazak u EU


Migranti iz Irana u Srbiji
Migranti iz Irana u Srbiji

Iranaca je sve više među migranatima koji koriste Srbiju na putu ka Evropskoj uniji, nakon što je Srbija 2017. godine ukinula vize za građane Irana što im olakšava dolazak u Evropu, piše Radio Slobodna Evropa.

Migranti u parku u Beogradu oslonjeni su na pomoć krijumčara. Među njima je i tridesetdvogodišnji Afshin koji za RSE kaže da krijumčari naplaćuju od 4.000 do 7.000 evra, a ponekad čak 10.000 evra za prebacivanje do EU.

"Ne želim da napravim veliki problem od ovoga, ali vlasti su mi za petama. Kada ste pod pritiskom sa svih strana, nemate izbora osim da kažete: "Ili ću napustiti zemlju, ili ću umreti." Nema drugog izbora,“ kaže Afshin.

Stevan Tatalović iz NVO Info Park za pomoć izbeglicama kaže da je u proteklih šest meseci u Srbiji zakonito stiglo 6.000 Iranaca, ali većina ih nastavlja ka drugim zemljama.

"Znamo da je u ovom trenutku u zvaničnim državnim kampovima smešteno oko 500 ljudi. Većina njih je kod kuće pretrpela neku vrstu zlostavljanja. Mislim, to su nam rekli. Neki od njih su proganjani iz političkih razloga. Neki od njih su bili žrtve jer su pripadnici LGBT populacije. A neki su imali religiozne probleme jer nisu bili sledbenici islama,“ objašnjava Tatalović.

Kamp u Preševu, u južnoj Srbiji, je privremeni dom za ljude koji ovde traže azil. Somaja i njena porodica doputovali su u Srbiju iz iranskog grada Karaja. Ona je za RSE opisala teške uslove u kampu.

"Soba je previše hladna za moje dete. Živimo sa muvama, mravima i bubašvabama. Moje dete ima pet godina. Došlo je ovde s nadom. Došli smo ovde samo zbog boljeg života. Zbog dobrog života. Ali ovo mesto nije dobro za život. Ja sam došla samo da bih izgradila život, jer sam u Iranu zaista patila i prolazila kroz teške periode. Ako ću patiti i prolaziti kroz teške periode i ovde, u čemu je poenta?“

Za Alija, očajni život u izbegličkom kampu nakon bežanja od nasilja u Iranu bio je neizdržljiv.

"Daju mi toliko pilula pa jedva mogu da pričam. Napustio sam Iran zato što imam minđušu, a oni su hteli da mi odseku uvo. Mnogo puta su me pripadnici milicije i vojske pretukli jer sam imao tetovaže. Muka mi je od svih njih. Zato sam otišao iz Irana.“

A u Beogradu, Iranci razmenjuju šeme za ulazak na teritoriju EU. Razgovaraju o tome kako da ilegalno pređu u Mađarsku ili Hrvatsku - koristeći sleng u kojem je svaki pokušaj "igra". Među njima je i žena koja tražila anonimnost:

"Ja sam "igrala" četiri ili pet puta. Krenula sam unapred nekoliko puta i napravili smo određeni pomak, ali su oni instalirali infracrvene kamere i ne možete preći preko granice. Policija vam neće uraditi ništa kada vas uhvate. Da su me uhvatili u Iranu, definitivno bih bila zatvorena ili pretučena. Ali ovde ti ništa ne rade."

Ali za mnoge, "igre“ se završavaju porazom. Behnam je već kupio svoju kartu nazad za Iran.

"Ne možete stići u Nemačku odavde. Svi putevi su zatvoreni. Probali smo mnogo puta, ali nismo uspeli. Otišli smo na nekoliko različitih graničnih prelaza, ali su nas uhvatili i nisu nas pustili. Poslali su nas nazad. Sada nam čak ne mogu poslati novac iz Irana. Nemamo novca. Nemamo izbora osim da se vratimo.“

Za one koji beže od progona, vraćanje u Iran nije opcija. Oni ostaju u neizvesnosti u Srbiji, sa njihovom budućnošću u stranoj i neizvesnoj zemlji.

VIDEO: 'Od Irana, preko Srbije, do Evrope' možete preuzeti preko opcije 'Direktan link' ili 'Embed'.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG