Dostupni linkovi

Klijentelizam na svim razinama


Foto: zoomzg
Foto: zoomzg

Hrvatski građani i dalje visoko ocjenjuju prisutnost korupcije u pravosuđu, državnoj i lokalnoj upravi, političkim strankama i zdravstvu. Čak 70 posto ispitanih ocjenjuje da vlasti nisu uspješne u suzbijanju korupcije, izvijestio je Transparency International Hrvatske.

Hrvatski građani treću godinu za redom misle kako je korupcija u Hrvatskoj vrlo raširena, izvijestili su predstavnici Transparency International Hrvatska o rezultatima istraživanja što ga je na 1000 ispitanika provela agencija Puls. I dalje po negativnoj percepciji građana prednjači pravosuđe, izvijestio je predsjednik Transparency International Hrvatske Zorislav Antun Petrović:

„Na ljestvici od „jedan“, što je utopija bez korupcije, do „pet“ što je potpuna korupcija, pravosuđe je ocijenjeno sa 4,4 što je jako, jako loša ocjena. Nakon pravosuđa sa 4,2 slijede državne službe i privatni sektor, s tim da pod privatnim sektorom možemo navesti javne nabave, odnosno poslovanje privatnog sektora sa tijelima javne vlasti.“


Tek nešto bolje od njih ocijenjena su predstavnička tijela i političke stranke. Čime je pravosuđe zaslužilo da bude
Tijela javne vlasti na lokalnoj razini smatrali su građani uvijek najkorumpiranijima – uz pravosuđe i zdravstvo.
na prvom mjestu?

„Da bi mišljenje građana o nekom sektoru bilo negativno, dovoljno je nekoliko skandala, a mislim da u pravosuđu zaista nije nedostajalo skandala. Evo – današnji dnevni tisak izvješćuje o sudskom procesu koji se u Splitu vodi već 11 godina, štoviše ljudi koji su optuženi za primanje mita za invalidnine još uvijek rade svoj posao. To je samo jedan primjer, a imamo ih još zaista prilično.“


Korupcija lokalnih vlasti bila je jedna od glavnih tema na lokalnim izborima, pogotovo u Zagrebu. Kako tu stojimo?

„Po svim istraživanjima koje smo mi provodili, tijela javne vlasti na lokalnoj razini smatrali su građani uvijek najkorumpiranijima – uz pravosuđe i zdravstvo! Znači, to je bila nekakva „velika trojka“ kada je riječ o korupciji.“


Na žalost, kako su pitanja standardizirana za svih 69 država u kojima se istraživanje provodi, ove godine nema pitanja o korupciji u zdravstvu. Svega je 4 posto Hrvata davalo mito, a njih čak 70 posto ocjenjuje da vlast nije uspješna u suzbijanju korupcije.

Foto: zoomzg
Bivši ministar hrvatskih branitelja u Račanovoj vladi, a sada jedan od najglasnijih kritičara korupcije, socijaldemokratski zastupnik Ivica Pančić za naš radio kaže kako se Hrvatska pretvara u klijentelistički sustav, protiv kojeg su građani nemoćni. Na svim razinama vlasti njeguje se klijentelističke odnose koji vrlo brzo završavaju u korupciji i kriminalu:

„To su potvrdili ne samo rezultati prošlih i pretprošlih parlamentarnih izbora, već to polako potvrđuju i rezultati lokalnih izbora: treba vidjeti koji su to kandidati koji pobjeđuju. Sve to rađa jedno nezadovoljstvo u javnosti koje polako prelazi u apatiju. Znači, ništa se ne može učiniti, treba stvari pustiti ovakve kakve jesu.“


A kako građani ocjenjuju prisutnost korupcije i nastojanja vlasti u borbi protiv nje?

„ Mislim da se borbu protiv korupcije želi prikazati većom nego što jest, zbog nekih drugih razloga, a ne zbog nas samih – zbog Europe.“
„Mislim da najviše korupcije ipak ima u zdravstvu, jer ne možete dobiti nikakvu pretragu ako ne platite, ako ne odnesete bar kavu. Jednostavno, koliko god bili bolesni, vi ćete umrijeti ako nemate dovoljno novaca.“
„Pa definitivno korupcije ima svugdje, i mislim da je ima svugdje jednako. Svatko ima svoju cijenu i svi su dosta potkupljivi.“
„Mislim da najviše korupcija ima u državnim strukturana, jer je dosta teško provoditi kontrolu.“
XS
SM
MD
LG