Dostupni linkovi

Sporazum samo za klasične kriminalce


Nakon dvije godine pregovora očekuje se da će Bosna i Hercegovina, krajem prosinca, s Hrvatskom i Srbijom potpisati izmjene Sporazuma o izvršenju pravomoćnih sudskih presuda, a riječ je o osudjenim bjeguncima koji su zlouporabom dvojnog državljanstva utočište našli u susjednim državama.

Pretpostavlja se da bi nakon potpisivanja moglo biti uhićeno i nekoliko stotina pravomoćno osudjenih osoba u sve tri države, uglavnom klasičnih kriminalaca. Naime, iz Sporazuma će i dalje biti izuzeta djela vojnog, fiskalnog i političkog karaktera zbog čega nezavisni pravni stručnjaci ocjenjuju da je riječ o nedovoljnom napretku.

Ravnatelj Uprave za medjunarodnu suradnju, medjunarodnu pravnu pomoć i suradnju s medjunarodnim kaznenim sudovima u hrvatskom Ministarstvu pravosudja Goran Markotić potvrdio je jutros na Hrvatskom radiju da će se ministri pravosudja Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske najvjerojatnije sastati do kraja ove godine i potpisati dopunjeni medjunarodni ugovor o izvršenju pravomoćnih sudskih presuda koji bi, konačno, trebao spriječiti izbjegavanje zakona zlouporabom dvojnog državljanstva.

No, Markotić pojašnjava da ni dopune Sporazuma ne obuhvaćaju osobe osudjenje za djela vojnog, fiskalnog i političkog karaktera, a ne odnose se ni na presude donesene u odsutnosti:

„Dakle, za presude u odsutnosti taj se Sporazm ne može automatski primijeniti, izuzeta su i vojna, politička i fisklana djela, ali to ocjenjuje država kojoj je podnijeta molba da se presuda izvrši dakle, na toj državi je da ocijeni je li djelo spada u jednu od tih izuzetih kategorija ili podliježe automatskom izvršenju pravomoćne sudske presude.“


Retroaktivna primjena


Markotić potvrdjuje da je iz Hrvatske u susjednim državama našlo utočište oko 50-tak takvih bjegunaca.

Sporazum će se početi primjenjivati odmah nakon potpisivanja i to retroaktivno, a samo potpisivanje bit će upriličeno u prisutnosti sva tri ministra pravosudja .

„Treba reći da će Hrvatska sporazum potpisati samo sa Bosnom i Hercegovinom, a Srbija i Hrvatska ovo pitanje reguliraju kroz primjenu Konvencija Vijeća Europe o transferu osudjenih osoba. Istodobno, Bosna i Hercegovina će Sporazum potpisati i sa Hrvatskom i sa Srbijom.“

Ugledni hrvatski odvjetnik Anto Nobilo pozdravlja napredak, ali čudi ga zašto su iz obaveznog izdržavanja kazne i u drugoj državi izuzeta i kaznena djela fiskalnog karaktera:

„Apsolutno podržavam da u ovoj situaciji, dok još nemamo sasvim sredjena pravosudja u državama bivše Jugoslavije, ne izručujemo medjusobno osobe koje su osumnjičene za kaznena djela vojnog karaktera, a to su faktički ratni zločini i zločini protiv čovječnosti i eventualno genocid, zato jer nisam siguran da bi se moglo osigurati pošteno sudjenje u bilo kojoj od tih država. Medjutim, iznenadjen sam zbog izuzeća kaznenih djela fiskalnog karaktera. Naime, fiskalne malverzacije su relativno najpopasnije i za državu puno pogubnije jer se radi o većim iznosima nego što je to klasični,ulični kriminal.“


I Glavaš će biti izuzet


RSE: Tko onda ostaje obuhvaćen novim Sporazumom?

„A, ostaje klasičan kriminal, zatim korupcija i koruptivna kaznena djela, u svakom slučaju – dosta toga.“

Od novog Sporazuma ne treba strepiti ni medijski najpoznatiji slučaj Branimir Glavaš koji je u Hrvatskoj nepravomoćno osudjen za ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991., pa pobjegao u Bosnu, ali njegova presuda nije pravomoćna i ne podliježe automatskom izvršavanju kazne.

Osim toga, pojašnjava Nobilo, Glavaš bi mogao biti izuzet i po terminu 'vojna kaznena djela' koji je malo neprecizan:

"Da li je to namjerno napravljeno da bi se onda kasnije moglo balansirati koliko je potrebno,ali u širem smislu Glavaš bi se mogao podvući i pod termin 'vojna kaznena djela', ali o njegovom slučaju je prerano govoriti jer presuda nije pravomoćna. U ovom se trenutku jedino može govoriti o slučaju riječkog kirurga Ognjena Šimića, koji je u Hrvatskoj pravomoćno osudjen za korupciju, pa pobjegao u BiH i tamo bi ga sad mogle dočekati te nove odredbe i izvršenje kazne.“

Zbog svega toga odvjetnik Nobilo novi sporazum smatra tek malim iskorakom:

„Nedovoljan korak jer se, faktički, radi o manjem broju ljudi koji su pravomoćno osudjeni i pobjegli u drugu državu, medjutim sve to treba proširiti,napraviti ustavne promjene i proširiti na ove slučajeve koje tek treba procesuirati. To će tek biti ozbiljan korak.“
XS
SM
MD
LG