Hrvatska se porazom od Meksika oprostila od Svjetskog nogometnog prevenstva u Brazilu. Navijači su tužni, ali kažu – lopta je okrugla. Iako su na njegov račun upućene brojne kritike, kako se saznaje, Niko Kovač ostaje na mjestu izbornika.
Bolnih 3:1 za Meksiko u ponedjeljak uvečer u za hrvatsku nogometnu reprezentaciju posljednjem nastupu na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Brazilu.
“Čestitam Meksiku jer su kroz 90 minuta pokazali da su bolja momčad, da su zabili dva gola iz prekida – ono što smo mi htjeli zabiti iz prekida, a njima ‘zabraniti’ šutiranje na gol. Međutim to je tako u nogometu. Kada je utakmica tu na vagi, onda odlučuju sitnice, a sitnica na ovoj utakmici bio je taj prekid, ili ta dva prekida”, kazao je izbornik Niko Kovač.
Reprezentacija se u srijedu prijepodne vraća u Hrvatsku, a predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker ne dovodi u pitanje ostanak Nike Kovača na mjestu izbornika.
“Bili su bolji. Do iskustva nije lako doći, puno Meksika ćemo mi još proći. Uglavnom, Niko sigurno plovi na svom brodu“, kazao je Šuker za Večernji list.
O utakmici iz perspektive usijanog terena u Recifeu hrvatski igrač Luka Modrić:
„Treba biti iskren i priznati da su bili bolja ekipa tokom cijele utakmice, iako smo bili u igri do tog prvog pogotka. Imali smo nekih dobrih perioda na utakmici, ali to je bilo jako kratko. I ništa, taj njihov prvi gol bio je veliki udarac za nas nakon kojeg se više nismo mogli oporaviti“, kazao je Modrić.
Međutim, doajen hrvatskog sportskog novinarstva, novinar „Slobodne Dalmacije“ Zdravko Reić za ispadanje Hrvatske u izjavi za naš radio krivi baš izbornika Niku Kovača, njegovo neiskustvo i krive poteze:
„Zašto sam nesretan?! Radi toga što je on u odlučnoj utakmici protiv Meksika promijenio način igre. Odjednom je počeo igrati sa nekim drugim sustavom, sa trojicom veznih igrača, što se pokazalo kao vrlo loše. Imao je niz grešaka, a osnovna mu je da su dva naša moderna i pametna i kreativna igrača Luka Modrić i i Ivan Rakitić ostali zauzeti obranom, a ima i niz drugih grešaka – od Brazila naovamo. Uglavnom, nije bilo najsretnije. Neiskustvo Nike Kovača je veliko. On treba odgovarati. Po meni, on bi trebao sam otići, jer poslije svega ne zaslužuje da ostane na mjestu izbornika“, konstatira Reić.
I legenda hrvatskog nogometa i brončani u Parizu Ćiro Blažević tvrdi kako ključ hrvatskog neuspjeha treba tražiti u pogrešnim taktičkim potezima Nike Kovača.
“Meksiko nas je taktički razbio. Ovo što smo vidjeli bio je poraz trenera, ovaj Meksikanac apsolutno je nadmudrio našeg mladog izbornika koji je talentiran, ali i neiskusan. Da se iskustvo može kupiti, onda ga ne bi ni trebalo akumulirati", tvrdi Ćiro.
Zagrepčani koje smo anketirali žale zbog ispadanja hrvatske reprezentacije: