Nekoliko hiljada Gruzijaca okupilo se u srijedu kako bi izrazili podršku putu svoje zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji, nakon što je Bruxelles odlučio ovoj kavkaskoj zemlji dodijeliti status kandidata, javio je AFP.
Evropska komisija preporučila je otvaranje formalnih pregovora o članstvu s Ukrajinom i Moldavijom i predložilo državama članicama da Gruziji daju status kandidata.
Gruzijski premijer Irakli Garibashvili čestitao je zemlji na "povijesnoj pobjedi", dok je predsjednica Salome Zurabishvili rekla da se "raduje".
Zurabishvili se u srijedu navečer obratila masi koja se okupila na proeuropskom skupu ispred predsjedničke palače u glavnom gradu Tbilisiju, mašući zastavama Gruzije i EU-a.
Pročitala je peticiju, koja će biti otvorena za javno potpisivanje, a kojom se pozivaju europske prijestolnice da Gruziju stave na službeni put prema članstvu.
"Pozivamo vas da našoj naciji dodijelite status kandidata, u skladu s dugogodišnjim težnjama gruzijske nacije i nepopustljivom voljom njezina naroda", stoji u peticiji, prenio je AFP.
"Naša budućnost leži u vama - u Europi. Ova budućnost nema alternativu!", istaknuto je.
Čelnici EU-a trebali bi donijeti konačnu odluku o dodjeli Gruziji statusa kandidatkinje na summitu u decembru.
Gruzija je podnijela zahtjev za članstvo u EU zajedno s Ukrajinom i Moldavijom nakon što je Rusija izvršila invaziju na njezinog prozapadnog susjeda u februaru 2022.
Čelnici EU-a dodijelili su status kandidata Kijevu i Kišinjevu, ali su pozvali Tbilisi da prvo provede pravosudne i izborne reforme, poboljša slobodu medija i ograniči moć oligarha.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da je preporuka Bruxellesa u srijedu došla s upozorenjem da gruzijska vlada poduzme reformske korake "koji odražavaju istinske težnje ogromne većine njezinih građana da se pridruže EU".
Članstvo u EU i NATO-u upisano je u gruzijski ustav i podržava ga – prema anketama – više od 80 posto stanovništva zemlje, piše AFP.