Dostupni linkovi

Evropske granice na bosanski način


Hrvatski i bosanski policajac u Neumu provjeravaju dokumenta putnicima
Hrvatski i bosanski policajac u Neumu provjeravaju dokumenta putnicima
Iako do ulaska Hrvatske u Evropsku uniju ima još manje od četiri mjeseca, vlasti u BiH još ništa nisu poduzele povodom ispunjavanja zahtjeva EU kada su u pitanju dva granična prelaza preko kojih BiH treba izvoziti robe biljnog i životinjskog porijekla na teritoriju Hrvatske. Iako nadležni obećavaju da bi sve trebalo biti završeno do 1. jula, kada je zvanični datum ulaska Hrvatske u EU, pravo stanje je da granični prelaz Bijača još nije ni izgrađen, a nije ni započeta rekonstrukcija graničnog prelaza u Gradišci na rijeci Savi.

Od 1. jula ove godine granice Evropske unije Bosni i Hercegovini će biti bliže nego ikad zbog ulaska Hrvatske u evropsku porodicu naroda. I pored toga, pitanje dva granična prelaza preko kojih će se uvoziti robe biljnog i životinjskog porijekla iz EU i izvoziti iz BiH - još nije rješeno. Najveći problem Bosni i Hercegovini predstavlja izgradnja graničnog prelaza Bijača.

Pošto se radi o potpuno novom graničnom prelazu raspisan je tender za izvođača radova, ali još se ne zna kada će radovi početi, kaže portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević:

„Tenderska procedura je završena, mi smo izabrali najpovoljnijeg ponuđača, to su kompanija A3 i Putevi. Te dvije kompanije su ocijenjene kao najpovoljnije, međutim, moram reći da je drugoplasirani konzorcij prijavio prigovor koji je uprava odbila. U skladu sa zakonskom legislativom oni imaju mogućnost da izjave žalbu, što su i učinili, i tu žalbu trenutno rješava Ured za žalbe pri Savjetu ministara BiH.“

Kovačević dodaje da bi radovi na graničnom prelazu Bijača nakon žalbenog postupka trebali početi.

„Sama izgradnja graničnog prelaza Bijača podijeljena je u tri lota. Prvi lot je u završnoj fazi i njega rade Autoceste Federacije, a taj lot predviđa izgradnju dionice autoputa do sam dolazak na plato graničnog prelaza. Uprava za indirektno oporezivanje provodi drugi lot i to po okončanju upravo završenog tendera. Do 1.VII radovi trebaju biti završeni, da imaju praktično kompletnu infrastrukturu određenih objekata, informatičku podršku i sve ostalo što je neophodno i za graničnu policiju, i za carinsku službu i za sve ostale inspekcijske službe koje će biti smještene na tom graničnom prelazu.“

Zoran Latinović
Zoran Latinović
Drugi BIP (Border Inspection Posts ), u Gradišci, koji je privremenog karaktera, takođe ne ispunjava zahtjeve koje propisuje Evropska unija. Načelnik opština Gradiška, Zoran Latinović, kaže da dok se ne napravi novi granični prelaz na autoputu Banja Luka Gradiška, ova opština će se susresti sa velikim problemima jer će preko ovog prelaza ići oko 80 odsto roba životinjskog i biljnog porijekla.

„Postojeći limit jeste limit sadašnjeg mosta na Savi, kojeg nije objektivno moguće razriješiti bez izgradnje novog mosta na trasi autoputa Banja Luka – Gradiška. Ono što je bilo moguće i što jeste moguće, proširenje još jedne saobraćajne trake na samom graničnom prelazu. Drugo, utvrđivanje novog režima saobraćaja u dijelu da se razdvoji teretni saobraćaj od putničkog putem određene saobraćajne svjetlosne signalizacije. Treća tačka na koju smo upozorili jeste sam carinski terminal, koji smatramo da će biti po kapacitetu nedovoljan.“

Na prelazu u Gradišci još nisu stvoreni ni uslovi za laboratorijske analize, ali se Latinović nada da će ovo biti završeno prije 1. jula.

„Očekuju se dodatni kontejneri za veterinarski nadzor koji je u nadležnosti Bosne i Hercegovine, odnosno fitosanitarne laboratorije koje su u nadležnosti Republike Srpske, da se ti kapaciteti instaliraju na carinskom terminalu.“

Prelaz kod Gradiške
Prelaz kod Gradiške
Portparol UIO Ratko Kovačević, dodaje da je granični prelaz u Gradišci privremenog karaktera, te iz tog razloga se neće ići u neku ozbiljniju rekonstrukciju.

„Prvo je predviđeno oko 300.000 konvertibilnih maraka za cijeli proces rekonstrukcije tog graničnog prelaza iz razloga što je to privremeni granični prelaz, do izgradnje potpuno novog graničnog prelaza koji se nalazi na autoputu Banja Luka-Gradiška, i koji će biti u funkciji, naravno, onog trenutka kada bude izgrađen novi most preko rijeke Save.“

Kancelarija specijalnog predstavnika EU u BiH od vlasti u Bosni i Hercegovini očekuje da intenzivira svoje obaveze oko stavljanja dva BIP prelaza u funkciju jer jer će to u suprotnom izazvati ogromne štete za bh. privredu. Portparol Kancelarije specijalnog predstavnika EU u BiH, Zora Stanić:

„Bosna i Hercegovina mora da osigura relevantnu infrastrukturu na svojoj strani granice, kao što su putevi, prostor za graničnu kontrolu, parking za kamione itd. Dobili smo, naravno, uvjeravanja od bh. vlasti da će radovi na strani Bosne i Hercegovine biti završeni do tog datuma, tako da oni najvjerovatnije imaju mnogo detaljnije informacije o napretku radova u Gradišci i Bijači.“

Monitoring tim Evropske komisije krajem februara obišao je granični prelaz u Gradišci te naglasio potrebu intenzivnih kontakata i saradnje Bosne i Hercegovine i Hrvatske kako bi napredak na realizaciji cjelokupnog projekta bio vidljiv već krajem marta ili početkom aprila za kada je najavljena nova posjeta.
XS
SM
MD
LG