Entuzijasti pronašli srednjovjekovno oružje
Članovi Udruženja „Kulturna baština Bosansko – podrinjskog kantona“ pronašli su „bombard“ – top kojim se srednjevjekovna Bosna branila od napada Osmanlija. Bosna je bila prva srednjevjekovna država na Balkanu koja je počela da koristi vatreno oružje, a prvi put topove je upotrijebila braneći, tada bosanski, grad Kotor od napada venecijanske flote. Ovo je do sada najznačajnije otkriće grupe mladih entuzijasta, okupljenih u udruženju koje niko ne finansira, niko ne oprema i koje motivira samo ljubav prema bogatoj, a nedovoljno istraženoj prošlosti Goražda i BiH.
Pogledajte / Poslušajte
-
28. juni/lipanj, 2026.Ukrajinski filmski radnici obećavaju da će obnoviti veliku kolekciju kostima
-
28. juni/lipanj, 2026.Perspektiva u Brčkom: Sinergija novog i starog
-
27. juni/lipanj, 2026.Na mitingu naprednjaka, predsednik Srbije najavio ostavku
-
27. juni/lipanj, 2026.Beloruski lider ublažava ratnu retoriku nakon ultimatumа Zelenskog
-
26. juni/lipanj, 2026.Potraga za preživelima u zemljotresu u Venecueli, broj žrtava porastao na 589
-
25. juni/lipanj, 2026.Rezolucija Saveta Evrope o Srbiji: Aktivisti i novinari na meti vlasti