Dostupni linkovi

DS: Petrović isključen, o Jeremiću za sedam dana


Dušan Petrović
Dušan Petrović
Izvršni odbor Demokratske stranke, danas najveće opozicione, do skoro vladajuće partije, odlučio je da iz članstva isključi svog dugogodišnjeg visokog funkcionera Dušana Petrovića, koji je u prethodnoj vladi bio ministar poljoprivrede, a pre toga i pravde. Odluka o drugom zvučnom imenu, doskorašnjem šefu diplomatije, aktuelnom predsedniku Skupštine UN-a Vuku Jeremiću, odložena je za sedam dana. Njemu je uručen predlog za pokretanje postupka, na koji, u predstojećoj nedelji treba da odgovori. Razlog za isključenje jednog i pokretanje disciplinskog postupka protiv drugog člana jeste njihovo odbijanje da, po nalogu Glavnog odbora partije, vrate poslaničke mandate. Petrović, koji je napustio sednicu pre nego što je izglasano njegovo isključenje, rekao je da je zahtev za vraćanje mandata neustavan i da je ono što se događa obračun novog lidera DS-a Dragana Đilasa sa partijskim neistomišljenicima.

“Ono što je važno i što sam rekao i na sednici Izvršnog odbora, jeste da je ovo revanšizam Dragana Đilasa. Umesto da otvori ozbiljnu debatu o najvažnijim državnim pitanjima, Đilas je prvo prinudio Glavni odbor, a evo sada svojim predlogom da budem isključen vrši pritisak i na Izvršni odbor da raskrsti sa svojim političkim neistomišljenicima. To nije dobra stvar za DS. Nikada se nikome na dobar način nije u politici vratilo”, rekao je Petrović.

Jeremić je pre zasedanja Izvršnog odbora stranke, puna dva sata razgovarao sa Đilasom, ali tokom tog susreta, prema saznanjima medija, nije bilo mnogo pomaka. Nakon što je napustio beogradsko sedište demokrata, kratko je rekao "Uručen mi je poziv za izjašnjavanje pred Izvršnim odborom, taj ću poziv proučiti i nemam nikakav problem da poštujem proceduru"

I Petrović i Jeremić uveravaju da im nije namera da menjaju stranački dres ili osnivaju nove partije. Upadljivo je međutim bilo da je sa Petrovićem iz sedišta DS-a izašlo još nekoliko visokih stranačkih funkcionera, koji, kako je rečeno, čine njegov pravni tim. Na pitanje novinara da li je to i sastav nekog budućeg poslaničkog kluba, Petrović je odgovorio “Ja sam član DS-a. Ovo je prvostepeni organ, zove se Izvršni odbor. Imam pravo da se žalim. Statutarna komisija mora da donese odluku po toj žalbi. Kao član DS-a ne pravim poslanički klub, ne pravim političku stranku…”

Analitičar Đorđe Vuković, programski direktor CESID-a, organizacije koja prati izborni proces u Srbiji, primećuje da trenutna situacija u DS-u, u praksi pokazuje efekat onoga što se zove “slobodan mandat”. “I protiv volje stranke, onaj koji jednom bude izabran za poslanika, ostaje poslanik dokle on to želi. U ranijim procesima je ovo automatski značilo da taj čovek više ne bude poslanik”, ukazuje Vuković

Nekada moćni DS je, nakon izbornog poraza u maju kada su izgubili i poziciju predsednika države i članice vlade čiji su dogogodišnji stožer bili, doveden gotovo na ivicu rascepa. Prvo je na površinu isplivavao rivalitet najviših funkcionera – predsednika Borisa Tadića i potpredsednika Đilasa, koji je rezultirao povlačenjem Tadića i prelaskom stranačkog kormila u Đilasove ruke. DS je potom napustio potpredsednik partije, nekadašnji premijer Zoran Živković, koji je osnovao novu stranku. Vuković kaže da unutrastranački sukobi nisu nepoznanica nakon velikih promena. “Čim neko dođe u sukob sa onim ko preuzme rukovođenje stranke, a mi znamo da ovaj sukob traje već duže vreme, onda najčešće dođe do ovakvog razlaza – isključenja iz stranke. Neki tip frakcija i struja u okviru stranaka je očigledno nešto što je još uvek nepoznanica za srpski politički prostor”, ocenjuje Vuković

Novinar nedeljnika „Vreme“, Milan Milošević, aktuelnu situaciju u Demokratskoj stranci vidi kao pokušaj novog lidera, Dragana Đilasa, da uspostavi kontrolu u partiji nakon preuzimanja vođstva. “Đilas pokušava da uspostavi kontrolu nad Demokratskom strankom u kojoj postoji otpor prema njemu, da bi ona imala neku, da tako kažem, upotrebljivost u sledećim izborima, a to dovodi do uobičajenih sukoba jer, ima jedno pravilo čijim se autorom smatram, da nema izbora bez rascepa u DS-u. Verujem da će to brzo da se završi, a ako se ne završi onda će Demokratska stranka biti u velikom problemu ako do izbora dođe ove godine, kako se priča”, smatra Milošević

A upravo bi izbori mogli biti test poslednjih promena u DS-u, dodaje Vuković. „Pretpostavljam da su ljudi iz DS-a procenili da će imati više koristi nego štete od ovog isključenja. Videćemo da li je to nekakav dobar ili loš rezultat tek na nekakvim eventualnim izobrima“

Kakav god bio dalji ishod unutarstranačkih dešavanja u Demokratskoj stranci, stručnjaci promećuju da se ta partija već dugo, gotovo od majskih izbora bavi samom sobom. Ocena je zato da Srbija, ukoliko se taj trend nastavi, još dugo neće imati ozbiljnu, snažnu i jedinstvenu opozicionu partiju, koja bi bila kontrolor rada vlasti.
XS
SM
MD
LG