Dostupni linkovi

Samohrana majka s profesijom visokog rizika


Deminerka i samohrana majka
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Davorka Vrgoč, majka šestoro djece, iz sela Mali Kablići, Livno, jedna je od rijetkih deminerki u BiH. Autor: Selma Boračić

Davorka Vrgoč, četrdesetšestogodišnja samohrana majka šestoro djece iz sela Mali Kablići u blizini Livna, jedna je od rijetkih žena deminerki u Bosni i Hercegovini, a možda i u Evropi.

Taj tipični muški i po život rizični posao ova hrabra žena obavlja od 1997. godine i do sada je sa ekipom deminera obišla cijelu BiH, ali i Kosovo, radeći na čišćenju minskih polja.

Samo 500 metara od centra gradske jezgre Glamoča nalazi se park Busija. U njemu se ne igra niko jer je svaki pedalj pokriven minama. Na deminiranju tog područja trenutno radi B Tim Federalne uprave civilne zaštite. U timu je devet ljudi, od kojih je sedam deminera a među njima i 46-ogodišnja Vrgoč. Iako je po struci ekonomski tehničar, Davorka već 13 godina radi kao deminerka:

„U početku mi je bilo, najiskrenije, jako teško o tome razmišljati, dolaziti kućči. Često sam puta djeci i pokojnoj majci govorila da radim za strance i da kosim travu, a ne da radim na deminiranju.“


I sam pogled na minsko polje izaziva strah. Davorka sa pipalicom u ruci hrabro i oprezno pregleda svaki centimetar, svjesna da je i najmanja neopreznost može koštati života. Njenom zanimanju posebnu težinu daje to što je majka šestoro djece. Najstarija kćer ima 26, a najmlađi sin 13 godina:

„Kad bih previše razmišljala, vjerovatno ne bih ni ušla u minsko polje. To je ono najiskrenije. Svaki put - ne samo kod mene već i bilo kojeg od mojih kolega kad ulaze u minsko polje, postoji jedna doza straha, ali nadaš se da će te Bog sačuvati taj dan, ali sa jednom dozom opreza taj posao radiš. I to ti uđe u rutinu da je to jedan posao kao i svaki drugi, ali samo dok god postoji u demineru jedna doza opreznosti, straha, to onda znači da možeš obaviti kvalitetno taj posao.“

Posao nije napuštala ni za vrijeme trudnoće:

„I u stanju, kad čovjek je, mi kažemo - u blaženom stanju, radiš dok se osjećaš dobar i sposoban. Hvala Bogu, ja sam maltene mogla do samoga kraja to raditi. Žilava sam.“


Ruši mit

Deminiranje spada u profesije visokog rizika, a od deminera traži mirne ruke, nevjerovatnu koncentraciju, kao i mentalnu sposobnost. Davorka ruši mit o tome da se radi o zanimanju kojim se bave isključivo muškarci:

„Ne smatram da je to uopće muški posao jer vi kao žena morate znate da su žene sposobnije od muškaraca u mnogo čemu. Prvo za rađanje djece su sposobne, pa onda ostalo sve što slijedi za neku ženu.“


Davorka hrabro ide rame uz rame sa svojim kolegama. Ne smatraju je manje sposobnom zato što je žena. Šef Tima Darinko Brnić kaže kako je Davorka od samog početka tražila da bude ravnopravna sa muškim kolegama:

„Prvi naši kontakti i razgovori su bili: ’Ako sam ja žena, neću da me gledate kao ženu, da sam ja slabija, nemoćnija, da mi treba zaštita nekakva, ja mogu raditi ovaj posao kao bilo drugi.’ Što je istina - nema nikakvog razloga da žena ne može raditi ovaj posao.“

Iako rade već godinama, postoji jedna jedina razlika koja Davorku odvaja od muških kolega. To svakako nije gledanje kroz prste, ili pak tapšanje po ramenu, kaže Brnić:

„Samo u prilikama, recimo, što žena ima neke druge potrebe, kad radimo u šumi, na terenu, od muškarca. Mi muški možemo ponašati se zbog nekih potreba na jedan način, dok ženi treba veći komoditet, treba joj veća privatnost. U tome je samo znači za nju problem. A inače, nikada nije bilo potrebe da dobije lakši teren, lakšu stazu ili da manje radi od drugih.“


Prema evropskim pravilima, poslom deminera čovjek se može baviti najviše sedam godina, međutim, ovi ljudi, među njima i Davorka, rade već 13 godina na čišćenju BiH od mina. Nisu stalno zaposleni, te zimske mjesece provode na birou za zapošljavanje. Davorka kaže kako joj to stavara dodatno opterećenje:

„U ovome poslu koji mi radimo kao demineru uvijek radim po ugovoru o djelu. Koliko god je taj posao opasan, ti si malo pod pritiskom zbog toga što nisi u stalnom radnom odnosu, šta će biti sutra. Sad je nama zima bila jako duga. Mislim da bi se puno bolje živjelo da smo u nekom stalnom radnom odnosu, da možemo normalno funkcionirati, da dođemo sutra na posao, da možemo biti bolesni. Kad god izađem iz minskog polja kažem:’Hvala ti, Bože, pa i ovaj dan je prošao!’ Zahvalim mu što je bio dobar, što me toliko godina drži na minskom polju. Da je normalna država, imala bih i normalan posao.“


Iako je prošlo mnogo godina od kraja rata, BiH je još prekrivena sa više od 200.000 mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava. S obzirom na strategiju kojom se predviđa uklanjanje mina, Davorka, ali i ostali demineri, će po ugovoru o djelu imati siguran posao bar do 2019. godine.

Pročitajte i ovo:

Nastradali od mina prepušteni sami sebi
XS
SM
MD
LG