Dostupni linkovi

Dačić: Licemerna izjava da Srbija negira genocid


Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je 8. juna da je "licemerna izjava da Srbija negira genocid i da glorifikuje ratne zločine" i kritikovao je ocenu da je Mladić "simbol globalne nekažnjivosti“.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je 8. juna da je "licemerna izjava da Srbija negira genocid i da glorifikuje ratne zločine" i kritikovao je ocenu da je Mladić "simbol globalne nekažnjivosti“.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je 8. juna da Srbija sarađuje u istrazi i suđenju za ratne zločine i da "nepoštovanje suda nije ratni zločin".

On je komentarisao sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) na kojoj je predstavljen izveštaj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu, na kojoj je predsednik mehanizma Karmel Ađijus izjavio da Srbija ne sarađuje sa sudom u Hagu, jer odbija da postupi po obavezujućem nalogu za izručenje bivših poslanika Srpske radikalne stranke, Petra Jojića i Vjerice Radete.

"Licemerno je i bezobrazno da se kaže na sednici Saveta bezbednosti UN da Srbija ne sarađuje sa Haškim tribunalom nakon svega što je naša zemlja uradila, doživela od tog Tribunala, uključujući i današnju presudu Ratku Mladiću“, rekao je Dačić na televiziji Pink.

On je takođe rekao da je "licemerna izjava da Srbija negira genocid i da glorifikuje ratne zločine" i kritikovao je ocenu da je Mladić "simbol globalne nekažnjivosti".

Haški sud je 8. juna u drugostepenom postupku potvrdio presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid, progon, zločine protiv čovečnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Utvrđeno je da je Mladić kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u leto 1995. godine, progon i prisilno premeštanje Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine (BiH), terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.

Zvaničnici u Srbiji u svojim izjavama odbijaju da priznaju da se u Srebrenici dogodio genocid. Zbog toga je Srbija i kritikovana u izveštajima Evropske unije.

U poslednjem takvom izveštaju, koji je Evropski parlament usvojio u martu 2021. godine, izražava se žaljenje zbog toga što pojedini predstavnici vlasti i političari i dalje poriču genocid u Srebrenici i pozdravlja rad organizacija civilnog društva na polju pomirenja, tranzicione pravde i odgovarajuće reparacije.

'Ne želim osvetu, nego pravdu': Majka ubijenih uoči presude Mladiću
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

XS
SM
MD
LG