Dostupni linkovi

Pad vrijednosti dionica nakon gubitka posla oko autoceste


Ugovor Konstruktora i Vlade Crne Gore potpisali su u lipnju 2009. direktor Konstruktora Željko Žderić i crnogorski ministar Andrija Lompar
Ugovor Konstruktora i Vlade Crne Gore potpisali su u lipnju 2009. direktor Konstruktora Željko Žderić i crnogorski ministar Andrija Lompar
I dalje nema reakcija hrvatskih tvrtki koje su – zbog neuspjeha da osiguraju bankovne garancije - izgubile „posao stoljeća“ izgradnje autoceste Bar-Boljare u Crnoj Gori. Glavni razlog gubitka ovog posla jest to što hrvatska nema izvoznu banku, upozoravaju analitičari.

Vrijednost dionica Instituta građevinarstva Hrvatske (IGH) i splitskog „Konstruktor – Inženjeringa“ na Zagrebačkoj burzi strelovito je pala, a njihovi čelni ljudi nisu dostupni medijima – takva je situacija nakon vijesti o gubitku „posla stoljeća“, izgradnje auto-ceste kroz Crnu Goru.

Glasnogovornica Instituta građevinarstva Hrvatske Miroslava Rožanković kazala je za RSE kako oni o raskidu ugovora znaju samo iz medija, a da nemaju ništa napismeno ni od crnogorske Vlade, ni od vodećeg člana hrvatskog konzorcija „Konstruktor – Inženjeringa“.

„Onoga trenutka kada to bude – tako da kažem – crno na bijelo, mi ćemo o svemu obavijestiti javnost.“

Premijerka Jadranka Kosor izrazila je danas žaljenje zbog toga što je hrvatski konzorcij izgubio posao u Crnoj Gori:

„Vlada nije mogla napraviti više. Kao što znate, mi državna jamstva u onom klasičnom smislu nismo mogli dati, na političkoj razini smo činili što smo mogli. Ja mogu reći da mi je žao što tog posla nema iz puno razloga, ali Vladine odgovornosti u tom smislu nema niti jednog miligrama, niti jednog milimetra!“


Zašto hrvatski konzorcij nije uspio pribaviti bankovne garancije i zato izgubio ovaj značajni posao? Direktor IGH Jure Radić kazao je nedavno za RSE kako je konkurencija svojim utjecajem u europskim financijskim institucijama onemogućila dobijanje tih garancija, a neke veze vjerojatno ima i niz negativnih napisa o splitskom Konstruktoru koji su se – slučajno ili ne – pojavili u hrvatskim medijima proteklih tjedana.

Međutim, urednik business-magazina „Lider“ Miodrag Šajatović kaže za RSE kako je posao propao prije svega zato što Hrvatska nema svoju izvoznu banku.

„Jest da je to privatni biznis i da se tu ne bi trebalo miješati, ali sve zemlje svijeta prate ključne projekte svojih poduzetnika. U takvoj kombinaciji državna intervencija je prijeko potrebna. Evo, nedavno sam bio sa jednim našim poduzetnikom koji je išao u jednu od arapskih zemalja. Prvo pitanje koje su mu postavili potencijalni partneri bilo je: 'Recite, zar s vama nije došao vaš bankar?' Kaže – 'A ja nemam svog bankara, jer većina banaka u Hrvatskoj je u stranom vlasništvu i nije im u interesu moj izvoz.“


Hrvatska ima preskupu državu koja daje novac tamo gdje ne treba, a ne daje tamo gdje treba, upozorava Šajatović.

„Ako ima za garancije – da izvinete – škverovima, zašto nema garanciju za ovakav posao?! Dakle, Hrvatska se može izvući jedino tako da sve svoje snage uloži u izvoz i onda se ne pita – kakve je boje izvoz, nego – dajte ga!“


Šajatović je komentirao i neke – slobodno rečeno – pomalo zlurade komentare ovog neuspjeha hrvatskih građevinara.

„Evo čuo sam, jedan naš neovisni ekonomist je sada komentirao: 'Pa od tog iznosa od tri milijarde eura, samo bi deset posto bilo za domaće ljude koji bi radili na projektiranjima i tako dalje.' Kaže to čovjek koji u životu nije izvezao ni jednu žlicu, ni jedan čavao! Ja osobno nisam neki preveliki ljubitelj ni „Konstruktora“ ni IGH, ja mislim da su oni predugo živjeli na naplaćivanju preskupih računa za domaće investicijske radove, ali u ovom slučaju im je zaista trebalo pomoći. Istina je – da država nema kako pomoći, jer nema investicijsku banku. Novci odlaze na druge gluposti!“

Pročitajte i ovo
Hrvatski konzorcijum neće graditi prvi crnogorski autoput
Dostavljene garancije za Bar - Boljare
Osigurane garancije za Bar – Boljare
Populističko presijecanje vrpce
Počela gradnja autoputa od Bara do Boljara
Gradnja autoputa Bar - Boljare posao vijeka
XS
SM
MD
LG