Dostupni linkovi

Argentina prvak sveta u fudbalu

Fudbalska reprezentacija Argentine slavi pobedu na Svetskom prvenstvu u fudbalu nakon dodele pehara koji drži Lionel Mesi, Doha, 18. decembar

Fudbalska reprezentacija Argentine osvojila je u nedelju, 18. decembra, Svetsko prvenstvo, pošto je u finalu u Dohi pobedila branioca titule Francusku posle jedanaesteraca sa 4:2, nakon što je posle regularnog dela i produžetaka bilo 3:3.

Argentina je povela u 23. minutu golom Lionela Mesija iz jedanaesterca, a prednost je udvostručio Anhel Di Marija u 36. minutu.

Francuska je izjednačila sa dva brza gola Kilijana Mbapea, u 80. minutu iz jedanaesterca i u 81. minutu. Novo vođstvo Argentini doneo je Mesi u 108. minutu, a ponovo je izjednačio Mbape, svojim trećim golom na utakmici, u 118. minutu.

Utakmicu su rešili jedanaesterci, a Argentina je bila precizna u sva četiri pokušaja. Golove su postigli Mesi, Paulo Dibala, Leandro Paredes i Gonsalo Montijeles.

Golove za Francusku postigli su Mbape i Rendal Kolo Muani. Golman Emilijano Martines odbranio je šut Kingslija Komana, dok je Orelijen Čuameni šutirao pored gola.

Lionel Mesi ljubi trofej Svetskog prvenstva nakon što je osvojio nagradu za najboljeg igrača u Kataru

Argentina je tako osvojila treću titulu svetskog prvaka, prvu posle 1986. godine kada je trijumfovala predvođena Dijegom Maradonom. Prvi put postala je svetski šampion 1978. godine.

Mesi je odigrao rekordnu 26. utakmicu na svetskim prvenstvima, a iza njega ostao je Nemac Lotar Mateus sa 25 utakmica.

Argentinac je nedavno rekao da će turnir u Kataru biti njegovo poslednje Svetsko prvenstvo.

Lionel Mesi je proglašen u Dohi za najboljeg igrača Svetskog prvenstva u Kataru. On je bio dvostruki strelac u finalu, a postigao je i pogodak tokom izvođenja jedanaesteraca, u prvoj seriji.

Postigao je sedam golova na turniru.

Enzo Fernandez, Lionel Mesi, Emiliano Martinez i Kilijan Mbape sa nagradama u rukama

Za najboljeg mladog fudbalera na Svetskom prvenstvu proglašen je Argentinac Enco Fernandes, a njegov sunarodnik Emilijano Martines proglašen je za najboljeg golmana.

Najbolji strelac turnira sa osam golova je Francuz Kilijan Mbape. On je u finalu postigao tri gola, a u finalima svetskih prvenstava ukupno četiri gola.

Kilijan Mbape je proglašen za najboljeg strelca prvenstva i nagrađen Zlatnom kopačkom

Golman fudbalske reprezentacije Argentine Emilijano Martines izjavio je posle osvajanja titule svetskih prvaka na Svetskom prvenstvu u Kataru da je utakmica protiv Francuske "bila veoma složena".

"Bila je to veoma složena utakmica, ali posle svega došlo do ostvarenja sna. Nemam reči", rekao je Martines i dodao da je bio smiren tokom izvođenja penala i da je sve išlo kako je njegov tim želeo.

Martines je dodao da pobedu posvećuje svojoj porodici.

Francuska nije uspela da odbrani trofej i ostala je na dve titule svetskog prvaka, iz 2018. i 1998. godine.