Dostupni linkovi

Potresi na svjetskoj ne prijete hrvatskoj burzi


Zgrada burze u New Yorku
Zgrada burze u New Yorku

Kriza koja posljednjih tjedana i mjeseci potresa američke, a onda i svjetske burze, nema ozbiljnijih posljedica za hrvatska tržišta dionica i za hrvatsku ekonomiju, procjenjuju analitičari.

Većina poslovnih subjekata koji kotiraju na hrvatskim burzama izvozno je orijentirana, i ne treba očekivati usporavanje hrvatske ekonomije, procjena je analitičara. Hrvatska je klasična tržišna ekonomija u tranziciji, koja je proteklih godina doživjela infrastrukturni bum zbog izgradnje prometnica, što je hrvatskim građanima – koji su u toj gradnji sudjelovali – donijelo sredstva, kaže za naš radio Silvana Milić, analitičarka tržišta kapitala u brokerskoj kući „PBZ Invest“:

„Međutim, građani su odlučili da im se u ovom trenutku više isplati zaduživati nego dalje stvarati nekakva sredstva i to je nadvilo sjenu nad ekonomiju. Međutim, hrvatske kompanije, koje se trguju na burzi, jako su se počele izlagati stranim tržištima.“

Naime, sa dobrim referencama u izvedbi infrastrukture u Hrvatskoj, nije im bilo teško dobiti infrastrukturne projekte u drugim tranzicijskim zemljama gdje su hrvatske tvrtke bile poznate otprije. Rezultat – te tvrtke najavljuju da će im u sljedećim godinama izvoz činiti i više od 50 posto prihoda:

„Fundamentalnih razloga za usporavanje ekonomije i za nekakvu brigu u Hrvatskoj nema i to ne bi smjelo imati nekog efekta na kompanije koje rade na inozemnim tržištima. A ruku na srce, najveće kompanije na hrvatskom tržištu kapitala, ako izuzmemo banke, prisutne su na međunarodnom tržištu. To se ne odnosi na INA-u i na HT, međutim i INA i HT imaju nekih drugih prednosti.“

Kako „PBZ invest“ posjeduje dionice INA-e i T-Coma, naša sugovornica ne može o njima govoriti, ali opće je poznato da su dionice energentskih i komunikacijskih kompanija još uvijek u svijetu „zlatne koke“:

„Hoće li se sve to ostvariti, ne znamo. Ali to su očekivanja koja nam daju za pravo da imamo nekakav pozitivan osjećaj, odnosno da očekujemo pozitivan pefromans na tržištu.“


Da nema mjesta panici pokazuje i promet posljednjih mjeseci. U listopadu je promet dionica na Zagrebačkoj burzi iznosio preko tri milijarde kuna, dijelom i zbog nastupa dionica T-Coma na tržištu, u studenom nešto preko dvije milijarde, u prosincu je pao na milijardu i 800 milijuna kuna, međutim već u prva tri tjedna siječnja prosinački promet je premašen:

„Možemo vidjeti da se aktivnost na tržištu kapitala pojačava, da su se povećali volumeni. To znači da je netko značajniji vladi iz hrvatskih ekviti pozicija. Međutim, ono što je važno znati, to je da taj netko ulazi, jer te dionice koje se prodaju netko mora kupiti.“

I analitičar u varaždinskoj brokerskoj kući „Fima – FAS“, Ivan Soldo, u izjavi za naš radio ne vidi većih problema u poslovanju hrvatskih burzi. Njegova je procjena kako su problemi na hrvatskom tržištu dionica uzrokovani panikom i nedostatnom informiranošću ulagača:

„Došlo je do poremećaja na tržištu, zbog očekivanja recesije u Americi. Mislim da je refleksija bila prvenstveno psihološka. Znači, usljed nekakvog straha, panike, neki luđaci su se odlučili na rasprodaju dionica, iako bi eventualna stagnacija odnosno recesija američkog gospodarstva imala vrlo limitiran utjecaj na hrvatsko gospodarstvo.“


XS
SM
MD
LG